Tap Tap to Zoom
Code: 36Z-RS-RORS15-3P315ASLW24
MPN: 3P315ASLW24
UPC: 850041390758
The Riton Optics X3 3-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was developed to function as the ideal item for anybody needing a high quality selection. Designed utilizing some of the most useful attainable substances and engineering, these Rifle Scopes through the product professionals at Riton Optics can last you an unbelievably lengthy time. Riton Optics has been developing top quality merchandise for a number of years, and the Riton Optics X3 3-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is their particular means of showing you just how much they are concerned. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you get the best solution for all your preferences, and exhibiting the Riton Optics X3 3-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is a thing that we are delighted to do. And furthermore, as we will not charge for shipping on purchases of $49 or more, there could not be a better chance to pick the extraordinary Riton Optics X3 3-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to make certain you are functioning with some of the finest equipment, buy the Riton Optics X3 3-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
The 3 Primal 3-15x44 LW (lightweight) gives hunters who need a lightweight scope, but cant compromise on features a viable option for that backcountry rifle. With a 30mm tube, you dont have to worry about sacrificing durability in your quest to keep weight down, and when that shot finally presents itself, the glass-etched XRP (Extended Range Plex) reticle offers you the holdovers you need to make the hunt a success.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 15 x |
| Reticle: | XRP MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 7 - 2.6 mm |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 39.2 - 6.65 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.54 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.28 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Handle Color: | Black |