Tap Tap to Zoom
Code: 36Z-RS-PR01-3P39AS23
MPN: 3P39AS23
UPC: 850041390222
If you are seeking for an amazing offer on the Riton Optics 3 Primal 3-9x40mm, Second Focal Plane, then you have turned up at the absolute correct place. These Rifle Scopes through the expert product specialists at Riton Optics are designed using dependable and dependable components, as a way to provide you with a product which is going to be effective for countless years. Riton Optics has been focused on delivering high quality goods for many years, and the Riton Optics 3 Primal 3-9x40mm, Second Focal Plane is the proof of that persistence for their consumer platform. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you get the perfect solution for all of your requirements, and showcasing the Riton Optics 3 Primal 3-9x40mm, Second Focal Plane is something that we are pleased to do. And also, since you benefit from no cost on shipment on transactions of $49 and up, there has practically never been a more rewarding moment to pick the amazing Riton Optics 3 Primal 3-9x40mm, Second Focal Plane. For a fantastic way to ensure that you are working with some of the most effective gear, buy the Riton Optics 3 Primal 3-9x40mm, Second Focal Plane.![]()
The 3 Primal 3-9×40 EER, the ultimate solution for heavy recoil hunting firearms like muzzleloaders and shotguns. You not only get the benefit of extra eye relief but you also gain that extra bit of situational awareness in those heart-pounding moments that matter.
The 3 Primal 3-9×40 EER shows the Riton commitment to delivering quality glass at any price point. The optical system is fully multi-coated to enhance color as well as low-light visibility, so you’ll be able to see your target in any situation imaginable.
The 3 Primal 3-9×40 EER features Riton’s patent-pending Dual Throw Lever System, perfect for applications where you need to switch magnification levels rapidly to get on target. With multiple locations to position the throw lever, and multiple heights to choose from, you can customize your setup to match how you like to shoot. It doesn’t matter if you want to save weight and keep a low profile, or if you need to be able to operate your magnification with gloved hands or in slippery or wet conditions, the Dual Throw Lever System delivers the kind of modularity and customization you need.
With the 3 Primal EER the way you shoot stays simple. The etched duplex reticle allows you to see your target without any distractions. When the time comes you can put your crosshairs directly on your target, confident you’ll hit your mark every time.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Heavy Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.4 - 12.8 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 33 - 11 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.68 lb, 26.88 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.9 in, 330 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed at 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Optical Coating: | Full Wide Band, Low Light Enhancement, Waterproof Coated, Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |