Tap Tap to Zoom
Code: 36Z-RS-PR02-3P312ASI23
MPN: 3P312ASI23
UPC: 850041390031
The Riton Optics 3 Primal 3-12x56mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane was developed to be the best product for any person looking for a high quality option. Established working with some of the most extremely durable and long lasting materials in existence, these Rifle Scopes by Riton Optics offers you a product that will give years of consistency. Riton Optics has been focused on supplying quality products for countless years, and the Riton Optics 3 Primal 3-12x56mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is the evidence of that dedication to their consumer platform. At Night-Optics, we make it our personalized responsibility to ensure you leave with the best item for all your specifications, and the Riton Optics 3 Primal 3-12x56mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is amongst the countless items that we have been very proud to supply our shoppers. And also, since you will be given no cost on shipment on transactions of $49 or more, there has never been a better moment to pick the remarkable Riton Optics 3 Primal 3-12x56mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane. For an awesome way to make sure you are working with some of the best which the community has to offer, choose the Riton Optics 3 Primal 3-12x56mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
Ritons 3 Primal 3-1256 provides yet another incredible option for a high quality, affordable, hunting optic. Visibility in extreme light conditions is no problem for this optic with its 56mm objective. Featuring Riton HD glass, capped, zero resettable turrets and an integrated throw lever, the 3 Primal 3-1256 provides a wide magnification range allowing for up close shots, as well as the long distance shot for that once in a lifetime shot.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | RDH Illuminated |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 14.5 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 24.1 - 6.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.37 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |