Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- RDH
- Tube Diameter:
- 1 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Hardcoat Anodized
- Color:
- Black
- Weight:
- 28.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 in at 100 yds
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 20 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 36Z-RS-ROP412-1P412ASI23
MPN: 1P412ASI23
UPC: 850041390246
Product Info for Riton Optics 1 Primal 4-12x50mm 1 inch Tube Rifle Scope
If you are looking for a fantastic deal on the Riton Optics 1 Primal 4-12x50mm 1 inch Tube Rifle Scope, then you have showed up at the right location. Formulated by using some of the most extremely durable and long lasting components around, these Rifle Scopes by Riton Optics will present you with an item which will give numerous years of stability. For a number of years, Riton Optics has been generating quality products, and the Riton Optics 1 Primal 4-12x50mm 1 inch Tube Rifle Scope is proof of their persistence for making sure that you have the products you'll need to flourish in almost any situation. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you get the most suitable solution for your requirements, and featuring the Riton Optics 1 Primal 4-12x50mm 1 inch Tube Rifle Scope is something that we're delighted to do. And because you will not be charged for shipping on purchases of $49 or more, there's never really been an even better opportunity to select the incredible Riton Optics 1 Primal 4-12x50mm 1 inch Tube Rifle Scope. For a fantastic way to make certain you are operating with some of the highest quality gear, buy the Riton Optics 1 Primal 4-12x50mm 1 inch Tube Rifle Scope.![]()
The 1 Primal 4-12x50 is the optimal hunting scope! The 12x magnification allows you to really see in detail whats happening down range while the 56mm objective is great in low light situations. With a budget friendly price tag, the 1 Primal 4-12x56 riflescope features crystal-clear RIton HD glass, an integrated throw lever and fully multi-coated lenses. Complete with a 1-inch tube and capped, zero resettable turrets, this is a best in class, best value optic.
Specifications for Riton Optics 1 Primal 4-12x50mm 1 inch Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | RDH |
| Tube Diameter: | 1 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 13.7 - 4.7 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Field of View, Linear: | 24.7 - 8.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 28.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 in at 100 yds |
| Length: | 13 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Condition: | New |
Features of Riton Optics 1 Primal 4-12x50mm 1 inch Tube Rifle Scope
- Dry Nitrogen Purged and Sealed-Utilizing Nitrogen gas, the optic is purged and sealed to ensure optimal performance in all weather conditions for the life of the optic.
- Precision Quality Assurance-Every Riton product goes through a rigorous quality control process by a certified technician in Tucson, AZ.
- Each product you receive has undergone a thorough dual inspection process, being tested and inspected twice prior to making it to you.
- Riton HD Glass-The Riton High Density (HD) glass delivers 99.5% light transmission for enhanced clarity and optimal sight picture.
- Riton Performance Coating-Incorporating proprietary fully multi-coated lenses, all Riton optics feature low light enhancement, full wide band, anti-scratch and anti-reflective coatings for increased light transmission and overall lens performance.
- Riton Rugged Construction -The Riton Rugged Construction incorporates the application of enhanced materials, precision machined components, and superior finishes. These industry proven materials and process ensure the protection of the optics through the most rugged applications.
Package Contents:
- Riton Optics 1 Primal 4-12x50mm 1 inch Tube Rifle Scope