1 of 1 images
Primary Arms Classic AR-15 Basic Scope Mount, 30mm, Black, 910057
Tap Tap to Zoom
- Gun Rail:
- Picatinny
- Gun Make:
- AR Platform
- Color:
- Black
- Tube Diameter:
- 1 in, 30 mm
- Cant:
- 0 MOA
- Ring Height:
- 1.5 in
- Gun Model:
- AR-15, M4
- Condition:
- New
Code: 29R-SCM-BSMS-910057
MPN: 910057
UPC: 818500010456
List: $39.99Save 13%
$34.99
Product Info for Primary Arms Classic AR-15 Basic Scope Mount
Easy to install without the hassle of a gunsmith, the Primary Arms Classic AR-15 Basic Scope Mount makes a great addition to any build or modification. These from the innovators at Primary Arms work seamlessly with nearly any M4, AR-15, and similar "flat-top" 1913 Picatinny mounting platforms for the utmost in versatility. With an aluminum construction, the Primary Arms AR15 1-Inch Basic Scope Mount is built to last and can withstand drops, falls, and bums. Affordable and ergonomic, the Primary Arms AR15 1913 Picatinny Scope Mount lets you get down and dirty on your next hunting trip.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Primary Arms Classic AR-15 Basic Scope Mount:
| Manufacturer: | Primary Arms |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Color: | Black |
| Tube Diameter: | 1 in, 30 mm |
| Cant: | 0 MOA |
| Ring Height: | 1.5 in |
| Weight: | 6.6 oz |
| Gun Model: | M4, AR-15 |
| Condition: | New |
| Finish: | Anodized Matte |
| Gun Type: | Rifle |
| Quantity: | 1 |
Features of Primary Arms Classic AR-15 Basic Scope Mount:
- Works with M4, AR-15, and similar "flat-top" 1913 Picatinny mounting platforms
- Fits scopes with 30mm tubes
- 1-inch adapter shims
- 1-inch tube scope
- Aluminum construction
Package Contents:
- Primary Arms Classic AR-15 Basic Scope Mount