Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- ACSS 22LR
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Anodized Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 12 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- None
- Condition:
- New
Code: 29R-RS-PA6X32-22LR-610055
MPN: 610055
UPC: 818500010999
Product Info for Primary Arms Classic 6x32mm Rifle Scope, 1 inch Tube
Intended to be regarded as a very good item for pretty much anyone, we're sure you'll love the Primary Arms Classic 6x32mm Rifle Scope, 1 inch Tube . Made utilizing some of the most useful accessible materials and engineering, these Rifle Scopes through the product experts at Primary Arms can last you an unbelievably lengthy time. For a quite a while, Primary Arms has been making top of the range products, and the Primary Arms Classic 6x32mm Rifle Scope, 1 inch Tube is evidence of their persistence for making certain you have the products you'll need to flourish in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure that you leave with the perfect product for all your needs, and the Primary Arms Classic 6x32mm Rifle Scope, 1 inch Tube is among the various products that we are proud to provide our customers. And furthermore, as you won't be billed for delivering on transactions of $49 or more, there has never really been a significantly better opportunity to select the extraordinary Primary Arms Classic 6x32mm Rifle Scope, 1 inch Tube. To have an awesome method to be certain that you're using the services of some of the very best that the trade has to offer, select the Primary Arms Classic 6x32mm Rifle Scope, 1 inch Tube.![]()
The Primary Arms 6x32mm Rifle Scope features the versatile ACSS reticle, adapted for .22 LR. These Rifle Scopes from Primary Arms are designed for small game hunting and plinking, with parts of the reticle sized to correspond to the size of cans, bottles, clay pigeons and a couple of small mammals for easy range estimation. Audible, tactile finger adjustable turrets make it easy to accurately adjust for windage and elevation on the Primary Arms 6x32mm Scope. The Primary Arms 6x32mm Hunting Rifle Scope is a great choice for short to medium distances with your .22 rifle.
Specifications for Primary Arms Classic 6x32mm Rifle Scope, 1 inch Tube:
| Manufacturer: | Primary Arms |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Reticle: | ACSS 22LR |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Finish: | Anodized Matte |
| Field of View, Linear: | 17.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 12 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 1 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 25 MOA |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | None |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
Features of Primary Arms Classic 6x32mm Rifle Scope, 1 inch Tube:
- 22lr reticle designed for hunting, plinking, and even some competition use
- Extremely effective ACSS reticle for accurate range estimates, BDC, and windage
- Fixed 6 power magnification so you can use your .22 at the furthest effective range
- Compatible with Butler Creek flip-cap: OBJ-15, Eye-17
- Capped finger adjustable turrets for quick elevation and windage adjustments
- Second focal plane reticle
- 1-inch tube diameter for compatibility with a variety of scope mounts
Package Contents:
- Primary Arms Classic 6x32mm Rifle Scope, 1 inch Tube