Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- RXR6
- Tube Diameter:
- 35 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 28.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 15 yds to infinity
Code: 2HC-RS-RX636RS-RXR6-6-36X56SFL
MPN: RXR6 6-36x56SFL
UPC: 840354121675
Product Info for Presma RXR6 6-36X56mm Tactical Rifle Scope
Intended to be described as a great item for almost any individual, we are confident you will appreciate the Presma RXR6 6-36X56mm Tactical Rifle Scope . Made using some of the very best available materials and construction, these unique Rifle Scopes through the product experts at Presma can last an exceptionally lengthy time. For a quite a while, Presma has been making high-end goods, and the Presma RXR6 6-36X56mm Tactical Rifle Scope is verification of their dedication to making certain you've got the products you'll need to succeed in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal task to ensure that you leave with the best item for all your expectations, and the Presma RXR6 6-36X56mm Tactical Rifle Scope is among the countless products which we are extremely pleased to supply our consumers. Because you benefit from no cost on shipping and delivery on orders placed of $49 or more, there has practically never been a more rewarding opportunity to pick the remarkable Presma RXR6 6-36X56mm Tactical Rifle Scope. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the most useful products available, choose the Presma RXR6 6-36X56mm Tactical Rifle Scope.![]()
Optics that match with markets premium brands scopes performance Clear and Sharp Image formation with all round coverage edge to edge image clarity.
Specifications for Presma RXR6 6-36X56mm Tactical Rifle Scope:
| Manufacturer: | Presma |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 6 - 36 x |
| Reticle: | RXR6 |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 - 1.5 mm |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 2.8 - 16.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 - 5.3 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 28.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 MOA |
| Length: | 15.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 40 MOA |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Presma RXR6 6-36X56mm Tactical Rifle Scope
- Emerald coated lens, fully multi-coated, for the most excellent light transmission
- Side wheel turret parallax adjustment with range from 20 yards to infinity
- One piece 35 mm tube body with Cardan joint design constructed in premium aircraft class aluminum, hard anodized and matte finish for durability
- Red, Green, Blue tri-color reticle illumination button on unique 45 degree tube surface with last active color memory function. Automated power off to conserve batterys life
- Ocular Lens equipped with bubble level to align mounting scope and aiming level with unique 45 degree tube surface design that wont interfere with ocular lens viewing.
- QTA (Quick Tactical Adjustment) system applied in windage and elevation adjustment
- Pin Tumbler coil spring System design provides better shock absorbability and resistance
- Each direction adjust to 40 MOA
- RXR reticle has two functions: Quick Targeting Round X circle and range estimation. SFP.
- Shockproof, waterproof and fogproof; 100% Argon filled and sealed with O-Ring
- Piano keyboard shape engraved grooves on all turrets and wheels circumference makes it easy to adjust even when wearing gloves
- 50mm Objective Lens for ample light transmission
- Lifetime warranty.
Package Contents:
- Presma RXR6 6-36X56mm Tactical Rifle Scope