Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- RXR6
- Tube Diameter:
- 35 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 24 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/8 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 20 yds to infinity
Code: 2HC-RS-RX318RS-RXR6-3-18X50SFL
MPN: RXR6 3-18x50SFL
UPC: 840354121651
Product Info for Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope
Fabricated to be a great item for nearly any individual, we are certain you will love the Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope . Designed using some of the best accessible materials and design, these special Rifle Scopes from the product specialists at Presma will last an unbelievably lengthy time. For a quite a while, Presma has been helping to make high end merchandise, and the Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope is verification of their dedication to ensuring that you have the products you will need to thrive in virtually any situation. At Night-Optics, our job is to make sure you depart along with the ideally suited product for your needs, and the Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope is one of the numerous items that we are enthusiastic to have the capacity to offer our consumers. And since we will not charge for delivery on purchases of $49 or higher, there may not be a significantly better chance to pick the exceptional Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope. For a good way to make sure you are utilizing some of the finest solutions obtainable, buy the Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope.![]()
Optics that match with markets premium brands scopes performance Clear and Sharp Image formation with all round coverage edge to edge image clarity.
Specifications for Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope:
| Manufacturer: | Presma |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | RXR6 |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 12 - 2.7 mm |
| Illumination Color: | Green, Blue, Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.8 - 32.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 - 5.3 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 24 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 13.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope
- Emerald coated lens, fully multi-coated, for the most excellent light transmission
- Side wheel turret parallax adjustment with range from 20 yards to infinity
- One piece 35 mm tube body with Cardan joint design constructed in premium aircraft class aluminum, hard anodized and matte finish for durability
- Red, Green, Blue tri-color reticle illumination button on unique 45 degree tube surface with last active color memory function. Automated power off to conserve batterys life
- Ocular Lens equipped with bubble level to align mounting scope and aiming level with unique 45 degree tube surface design that wont interfere with ocular lens viewing.
- QTA (Quick Tactical Adjustment) system applied in windage and elevation adjustment
- Pin Tumbler coil spring System design provides better shock absorbability and resistance
- Each direction adjust to 40 MOA
- RXR reticle has two functions: Quick Targeting Round X circle and range estimation. SFP.
- Shockproof, waterproof and fogproof; 100% Argon filled and sealed with O-Ring
- Piano keyboard shape engraved grooves on all turrets and wheels circumference makes it easy to adjust even when wearing gloves
- 50mm Objective Lens for ample light transmission
- Lifetime warranty.
Package Contents:
- Presma RXR6 3-18X50mm Tactical Rifle Scope