Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- RGB RXR Glass
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Hard-Coat Anodized Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 22.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 15 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- 3 in Sunshade, Flip-Open Lens Caps, Quick Release Scope Mount
- Additional Features:
- Anti-Cant Bubble, Button control of illumination
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 0.125 MOA
Code: 2HC-RS-HAWK6PS-PRHA021
MPN: PRHA021
UPC: 840354116510
Product Info for Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scopes
The Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scopes was made to be the ideally suited item for any person in need of a top quality option. Developed working with several of the most extremely heavy duty and dependable substances around, these Rifle Scopes by Presma can provide an item which will give you many years of dependability. Presma has been focused on providing high quality goods for countless years, and the Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scopes is the verification of that persistence for their customer base. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to make sure you depart with the perfect product for all your specifications, and the Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scopes is amongst the various items that we're very proud to offer our clients. Because you won't be charged for shipping on purchases of $49 or more, there's never really been a significantly better time to select the extraordinary Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scopes. For a great way to be certain that you're using some of the greatest products obtainable, choose the Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scopes.![]()
Pair the Presma Hawk Series Scope with your premium firearm for a superior shot every time. These Rifle Scopes from the trailblazers at Presma feature a fully multi-coated lens with ultra wide band coating for optimal viewing in low light conditions. with red, green, blue tri-color reticle illumination the Presma Precision Scope can be used day or night and in any weather condition. Clear and sharp the Presma 6-24X50mm Scope is the upgrade you've been waiting for.
Specifications for Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scopes:
| Manufacturer: | Presma |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | RGB RXR Glass |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 mm |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Hard-Coat Anodized Matte |
| Field of View, Linear: | 4.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 17.5 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 13.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 50 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Quick Release Scope Mount, Flip-Open Lens Caps, 3 in Sunshade |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Anti-Cant Bubble, Button control of illumination |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.125 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Presma Hawk Series Scope, 2HC-RS-HAWK6PS
- Fully multi-coated lens with Ultra Wide band coating
- Side wheel turret parallax adjustment
- One piece 1 inch tube body with Cardan joint design constructed in premium aircraft class aluminum, hard anodized and matte finish for durability
- Red, Green, Blue tri-color reticle illumination button on unique 45 degree tube surface with last active color memory function. Automated power off to conserve battery's life
- Ocular Lens equipped with bubble level to align mounting scope and aiming level with unique 45 degree tube surface design that won't interfere with ocular lens viewing
- QTA (Quick Tactical Adjustment) system applied in windage and elevation adjustment
- RXR glass reticle has two functions: Quick Targeting Round X circle and range estimation. SFP
- Shockproof, waterproof and fogproof; 100% Argon filled and sealed with O-Ring
- Piano keyboard shape engraved grooves on all turrets and wheels' circumference makes it easy to adjust even when wearing gloves
Package Contents:
- Presma Hawk Series 6-24X50mm Precision Scope, 2HC-RS-HAWK6PS
- 3″ sunshade
- Flip up lens covers
- Quick release scope mount