Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Lens Covers, Neck Strap
Code: 2HC-BI-OWLHQ86-PROW031
MPN: PROW031
UPC: 840354106559
Product Info for Presma 8X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular
If you're browsing for a great offer on the Presma 8X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular, then you have showed up at the right place. These Binoculars through the skilled product specialists at Presma are made using dependable and reliable resources, in order to provide you with product that will be useful for a long time. For a very long time, Presma has been helping to make quality goods, and the Presma 8X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular is verification of their dedication to ensuring that you have the items you will need to thrive in virtually any circumstance. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you purchase the perfect product for your needs, and showcasing the Presma 8X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular is one thing that we are delighted to do. And furthermore, as we won't bill for shipment on purchases of $49 or more, there could never be a more suitable opportunity to choose the outstanding Presma 8X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular. For a good way to be sure that you are working with some of the finest gear, choose the Presma 8X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular.![]()
The Presma Owl Series Binoculars are designed for adapting to the tough, water-proof and fog-proof conditions and environments like outdoor activities in bird watching, hiking, birding, and nature observation. The Presma Binoculars are an ideal essential to carry around during your leisure activities, bringing the scene close to you. A tough protective rubber armor with a newly added diamond cut grip ensures a secure grip while protecting the binoculars from tough use.
Specifications for Presma 8X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Presma |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17.5 mm |
| Exit Pupil: | 3.25 mm |
| Field of View, Linear: | 356 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated/Phase Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 14.2 |
| Close Focus: | 6.5 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 10.8 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Lens Covers, Carrying Case, Neck Strap, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size: | 4.7 x 4.4 x 1.5 in |
| Fogproof: | Yes |
| Zoom: | Yes |
Features of Presma Owl Series Soft Touch Binoculars:
- Nitrogen or Argon gas purging with O-ring seals.
- Phase-corrected prism for sharper image and contrast.
- Rubber armor for water-proofing and shock resistance.
- High Density.
- Fully multi-coated.
- Die electric multi layered.
Package Contents:
- Presma 8X26 Owl Series High Quality Binocular