Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Lens Covers, Neck Strap
Code: 2HC-BI-OWLHQ26-PROW041
MPN: PROW041
UPC: 840354106542
Product Info for Presma 10X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular
If you're searching for an amazing bargain for the Presma 10X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular, then you have found yourself in the absolute correct location. These Binoculars through the skilled product professionals at Presma are made by using heavy duty and dependable resources, to be able to provide you with product which is going to be effective for countless years. Presma has been focused on supplying high quality goods for countless years, and the Presma 10X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular is the proof of that dedication to their customer platform. Right here at Night-Optics, our job is to ensure that you depart along with the ideally suited item for your requirements, and the Presma 10X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular is amongst the many products that we are excited to have the ability to offer our customers. And because we will not bill for shipment on orders placed of $49 or over, there could never be a significantly better moment to choose the extraordinary Presma 10X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular. For a fantastic way to make sure you are using some of the greatest solutions out there, purchase the Presma 10X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular.![]()
The Presma Owl Series Binoculars are designed for adapting to the tough, water-proof and fog-proof conditions and environments like outdoor activities in bird watching, hiking, birding, and nature observation. The Presma Binoculars are an ideal essential to carry around during your leisure activities, bringing the scene close to you. A tough protective rubber armor with a newly added diamond cut grip ensures a secure grip while protecting the binoculars from tough use.
Specifications for Presma 10X26mm Owl Series High Quality Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Presma |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17.5 mm |
| Exit Pupil: | 2.6 mm |
| Field of View, Linear: | 302 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated/Phase Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 16.1 |
| Close Focus: | 6.5 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 10.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Lens Covers, Lens Cloth, Carrying Case, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size: | 4.6 x 4.4 x 1.8 in |
| Zoom: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Presma Owl Series Soft Touch Binoculars:
- Nitrogen or Argon gas purging with O-ring seals.
- Phase-corrected prism for sharper image and contrast.
- Rubber armor for water-proofing and shock resistance.
- High Density.
- Fully multi-coated.
- Die electric multi layered.
Package Contents:
- Presma 10X26 Owl Series High Quality Binocular