Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Presma RXR6
- Tube Diameter:
- 35 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Hard-Coat Anodized Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Battery, Cleaning Cloth, Retail Box, Threaded Lens Caps
- W/E Travel at 100 Yds:
- 0.25 in at 100 yds
Code: 2HC-RS-RXR61628-RXR6-1-6X28
MPN: RXR6 1-6X28
UPC: 840354120203
Product Info for Presma 1-6x28 RXR6 Professional Series Precision LPVO Scopes
Intended to be regarded as a very good product for pretty much any person, we are sure you will enjoy the Presma 1-6x28 RXR6 Professional Series Precision LPVO Scopes . These Rifle Scopes through the expert product specialists at Presma are fashioned using heavy duty and reliable resources, in order to provide you with a product that is going to be powerful for quite some time. Presma has been making superior quality products for a number of years, and the Presma 1-6x28 RXR6 Professional Series Precision LPVO Scopes is their way of revealing how much they care. At Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure that you depart with the best item for all your specifications, and the Presma 1-6x28 RXR6 Professional Series Precision LPVO Scopes is among the various products which our company is proud to offer our shoppers. Because you won't be charged for shipping on transactions of $49 or higher, there's not ever been a better opportunity to discover the extraordinary Presma 1-6x28 RXR6 Professional Series Precision LPVO Scopes. To have an awesome method to verify that you are dealing with some of the best which the trade is offering, choose the Presma 1-6x28 RXR6 Professional Series Precision LPVO Scopes.![]()
Optics that match with markets premium brands scope’s performance…
Clear and Sharp Image formation with all round coverage edge to edge image clarity.
Specifications for Presma 1-6x28 RXR6 Professional Series Precision LPVO Scopes:
| Manufacturer: | Presma |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | Presma RXR6 |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.6 - 14 mm |
| Illumination Color: | Green, Red, Blue |
| Finish: | Hard-Coat Anodized Matte |
| Field of View, Linear: | 17.3 - 103.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 - 5.3 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 18.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 10.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Threaded Lens Caps, Retail Box, Cleaning Cloth, Battery |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.25 in at 100 yds |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Presma 1-6x28 RXR6 Professional Series Precision Scope
- Emerald coated lens, fully multi-coated, for the most excellent light transmission
- One piece 35 mm tube body with Cardan joint design constructed in premium aircraft class aluminum, hard anodized and matte finish for durability
- Red, Green, Blue tri-color reticle illumination button on unique 45 degree tube surface with last active color memory function. Automated power off to conserve batterys life
- Ocular Lens equipped with bubble level to align mounting scope and aiming level with unique 45 degree tube surface design that wont interfere with ocular lens viewing.
- QTA (Quick Tactical Adjustment) system applied in windage and elevation adjustment
- Pin Tumbler coil spring System design provides better shock absorbability and resistance
- Each direction adjust to 80 MOA
- RXR reticle has two functions: Quick Targeting Round X circle and range estimation. SFP.
- Shockproof, waterproof and fogproof; 100% Argon filled and sealed with O-Ring
- Piano keyboard shape engraved grooves on all turrets and wheels circumference makes it easy to adjust even when wearing gloves.
- Compact design
Package Contents:
- Presma 1-6x28 RXR6 Professional Series Precision Scope
- Retail box Threaded Lens Caps Battery Cleaning Cloth.
- No rings or mount included.