Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- ED WP Full Size Binocular
- Included Accessories:
- Case, Eyepiece lens caps, Neck Strap
Code: PX-BI-ZSP11ED-62703
MPN: 62703
UPC: 027075288546
Product Info for Pentax Z-Series Premium ZD 10x50 ED Binocular
Meant to be a superb item for pretty much anyone, we are certain you will enjoy the Pentax Z-Series Premium ZD 10x50 ED Binocular . Developed utilizing some of the most robust and long lasting materials available, these Binoculars through Pentax will provide you with something that will give you years of stability. Pentax has been focused on supplying top end products for a long time, and the Pentax Z-Series Premium ZD 10x50 ED Binocular is the proof of that dedication to their customer platform. Right here at Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure you leave with the perfect product for all of your expectations, and the Pentax Z-Series Premium ZD 10x50 ED Binocular is among the various items which we are extremely pleased to provide our clients. And since you will receive no cost on shipping and delivery on orders of $49 or over, there's never been an improved time to purchase the astounding Pentax Z-Series Premium ZD 10x50 ED Binocular. For a fantastic way to make sure that you are working with some of the best gear, choose the Pentax Z-Series Premium ZD 10x50 ED Binocular.![]()
This series is the flagship of the entire range, offering premium level quality and clarity, at a price thats within reach. The Z-series models are clearly built for critical observation. The new Full Multi-Coating and a new Enhanced Light Transmission Coating are designed to delight the most demanding users and inspire the most dedicated enthusiasts. A hydrophobic, protective coating rounds off the outdoors applications.
This series is an all-rounder! Rough and tough with an exceptional image quality, edge-to-edge sharpness, unsurpassed brightness & clarity and a resolution that will impress especially under twilight conditions. What more could you ask for? We built this serie to weather all weather! The strong body is protected with a solid, green rubber armouring the binocular can easily be handled when wearing gloves. To assure all-time functionality we have added a hydrophobic coating on all to-air exposed lenses rain, fog, snow or even your own breath will no longer trouble your viewing.
Specifications for Pentax Z-Series Premium ZD 10x50 ED Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 22 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 26.5 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 5 degrees |
| Optical Coating: | Protective Coated, New Premium level lens Coated, Fully Multi-Coated, Full-color (Flat) Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 25 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 74 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.7 in |
| Weight: | 30.2 oz |
| Finish: | Green |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | ED WP Full Size Binocular |
| Included Accessories: | Neck Strap, Case, Eyepiece lens caps |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Pentax Z-Series Premium ZD 10x50 ED Binocular
- New fully multi-coated optics
- New enhanced light transmission coatings
- Phase correction
- Protective lens coating
- Waterproof, nitrogen-fi lled and unique hydrophobic coating
- Hybrid aspherical lens element
- ED element (extra-low dispersion glass)
- Magnesium alloy construction
Package Contents:
- Pentax Z-Series Premium ZD 10x50 ED Binocular