Tap Tap to Zoom
Product Info for Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular
If you're shopping for an amazing price on the Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular, then you have arrived at the absolute right location. Designed using some of the best available substances and construction, these Binoculars from the product professionals at Pentax can last an incredibly lengthy time. Pentax has been generating high quality products for a very long time, and the Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular is their particular way of revealing just how much they care. Right here at Night-Optics, our job is to ensure that you leave with the ideal item to meet your needs, and the Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular is one of the numerous products which we're enthusiastic to have the capacity to offer our buyers. And since we will not charge for shipping on purchases of $49 or higher, there could not be a more rewarding time to purchase the outstanding Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular. For a fantastic way to ensure you are utilizing some of the greatest solutions obtainable, buy the Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular.![]()
Immerse yourself in the elements with the Pentax 10x25 Binocular. These Binoculars from the pioneers at Pentax feature fully-multi-coated optics that deliver exceptional light transmission and quality. With its proprietary uni-body design the Pentax Compact UP Binocular fits easily into a bag or pack without worry of damage or breakage. No matter your viewing needs the Pentax U-Series Binocular will provide crystal clear brightness.
Specifications for Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 26.5 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 5 degrees |
| Optical Coating: | Fully-Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 6.3 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 72 mm |
| Close Focus: | 6.2 ft |
| Length: | 4.5 in |
| Weight: | 12.3 oz |
| Finish: | Black |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Eyepiece lens caps, Neck Strap, Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size Class: | Compact |
Features of Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular
- New fully multi-coated optics
- Inverted porro prism design
- Aspherical lens elements providing edge-to-edge sharpness
- High Quality BaK4 prism to enhance transmission and resolution
- Dual-axis, single body design with synchronized eye-piece IPD adjustment
- Deep, blue-tinted rubber armouring for maximum protection and grip
- Pull-up eyecups combined with comfortable eye-relief
- Centrally-located lockable diopter adjustment
Package Contents:
- Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular