Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Full Size Binocular
- Included Accessories:
- Case, Eyepiece lens caps, Neck Strap
Code: PX-BI-SSSP16-65905
MPN: 65905
UPC: 027075288751
Product Info for Pentax S-Series Superior SP 16x50 Full Size Binocular
If you're searching for a great bargain for the Pentax S-Series Superior SP 16x50 Full Size Binocular, then you have come to the ideal spot. Manufactured using some of the very best accessible components and engineering, these unique Binoculars through the product professionals at Pentax will last you an exceptionally lengthy time. Pentax has been developing high quality merchandise for a number of years, and the Pentax S-Series Superior SP 16x50 Full Size Binocular is their particular way of showing you just how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make it our personalized obligation to ensure you depart with the perfect item for all your specifications, and the Pentax S-Series Superior SP 16x50 Full Size Binocular is among the countless products that we have been proud to supply our clients. And since you will get free of charge on shipping and delivery on transactions of $49 and up, there has practically never been an improved time to buy the amazing Pentax S-Series Superior SP 16x50 Full Size Binocular. For a fantastic way to make certain you are functioning with some of the highest quality gear, buy the Pentax S-Series Superior SP 16x50 Full Size Binocular.![]()
This range offers many of the features of more expensive binoculars, with the added benefit of exceptional value. Ruggedly styled with a full-rubber housing, including the extra large central focusing wheel. They feature exceptional optical performance including high quality BaK4 prisms.
The S-series consists of both roof and porro prism models with objective lenses > 40mm so personal preferences are immediately defined. In addition to the newly developed light transmission coatings, waterproof porrro prism models also boast the hydrophobic coating, thereby allowing for contrast-rich, bright viewing under rough outdoor conditions.
Specifications for Pentax S-Series Superior SP 16x50 Full Size Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Black |
| Magnification: | 16 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 18.6 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 3.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully-Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 9.8 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 71 mm |
| Close Focus: | 30 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Length: | 4.7 in |
| Weight: | 32 oz |
| Finish: | Black |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Full Size Binocular |
| Included Accessories: | Eyepiece lens caps, Neck Strap, Case |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Pentax S-Series Superior SP 16x50 Full Size Binocular
- New fully multi-coated optics
- Durable aluminum die cast body
- High Quality BaK4 prism to enhance light transmission and resolution
- Fully rubber armoured body
- Large central focus wheel
- For spectacle wearers: soft rubber eyecups that can easily be folded back
- Click-stop diopter adjustment
Package Contents:
- Pentax S-Series Superior SP 16x50 Full Size Binocular