Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- WP Full Size Binocular
- Included Accessories:
- Case, Eyepiece lens caps, Neck Strap
Code: PX-BI-62762-62762
MPN: 62762
UPC: 027075288607
Product Info for Pentax S-Series Superior SD 10x42mm WP Full Size Roof Prism Binocular
Intended to be described as a superb product for pretty much any person, we're positive you will enjoy the Pentax S-Series Superior SD 10x42mm WP Full Size Roof Prism Binocular . Made utilizing some of the best attainable substances and design, these Binoculars through the product experts at Pentax will last you an incredibly lengthy time. Pentax has been committed to providing high end products for many years, and the Pentax S-Series Superior SD 10x42mm WP Full Size Roof Prism Binocular is the evidence of that persistence for their customer base. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you obtain the best solution for all your specifications, and featuring the Pentax S-Series Superior SD 10x42mm WP Full Size Roof Prism Binocular is a thing that we are delighted to do. And since we won't bill for shipment on purchases of $49 or over, there could not be a more suitable chance to choose the remarkable Pentax S-Series Superior SD 10x42mm WP Full Size Roof Prism Binocular. For a good way to make sure you are utilizing some of the most useful solutions out there, buy the Pentax S-Series Superior SD 10x42mm WP Full Size Roof Prism Binocular.![]()
These binoculars meet the viewers traditional demand for 10x magnification. It has all the quality features found in the entire roof prism range PENTAX has on offer: fully multi-coated lenses, inner focusing, water and dust proof, nitrogen-purged and phase correction coatings on the BaK4 prisms. The new Enhanced light transmission coating creates crystal sharp images. The polycarbonate housing makes the whole package a full-size light-weight. It also offers 4-stop, helicoid eyecups. When weight is a critical factor for you, then these binoculars are the perfect reason to upgrade to full size.
Specifications for Pentax S-Series Superior SD 10x42mm WP Full Size Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 31.9 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Optical Coating: | New Premium level lens Coated, full multi-coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 17.6 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 21.7 oz |
| Finish: | Green |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | WP Full Size Binocular |
| Included Accessories: | Neck Strap, Case, Eyepiece lens caps |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Pentax S-Series Superior SD 10x42 WP Full Size Binocular
- New fully multi-coated optics
- New enhanced light transmission coatings
- Phase correction
- Protective lens coating
- Waterproof
- Nitrogen purged
- Inner Focus Optics design
Package Contents:
- Pentax S-Series Superior SD 10x42 WP Full Size Binocular