Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: PX-BI-PT4-65914
MPN: 65914
UPC: 027075304147
Product Info for Pentax Jupiter 16x50mm Porro Prism Binocular
Intended to be described as a very good item for pretty much anybody, we are certain you will enjoy the Pentax Jupiter 16x50mm Porro Prism Binocular . Formulated utilizing some of the very most robust and long lasting components available, these Binoculars through Pentax provides you with an item which gives you numerous years of consistency. For a quite a while, Pentax has been making high end products, and the Pentax Jupiter 16x50mm Porro Prism Binocular is evidence of their persistence for making sure that you've got the products you will need to thrive in virtually any situation. At Night-Optics, we make it our personal task to ensure that you depart with the perfect item for all your expectations, and the Pentax Jupiter 16x50mm Porro Prism Binocular is one of the numerous products which we're very proud to provide our clients. And furthermore, as you will not be charged for delivering on transactions of $49 or higher, there has not ever been a significantly better time to purchase the incredible Pentax Jupiter 16x50mm Porro Prism Binocular. To have an amazing way to make sure you are using the services of some of the very best which the community has to offer, purchase the Pentax Jupiter 16x50mm Porro Prism Binocular.![]()
An easy-viewing, large-aperture porro-prism binocular series, assuring casual, clear observation in a wide range of applications, with a choice of four cost-effective models.
With the incorporation of large-aperture objective lenses for improved light-gathering power, the new series has been developed to provide a bright, clear field of vision for casual, effortless viewing in a variety of applications, even for first-time binoculars users.
Specifications for Pentax Jupiter 16x50mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Black |
| Magnification: | 16 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 61 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 3.5 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 10.3 m |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Length: | 167 mm |
| Weight: | 885 g |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 199 mm |
Features of Pentax Jupiter 16x50mm Porro Prism Binocular
- The new Jupiter series features a multi-coating on the front lens. This allows for a brilliant, three-dimensional image.
- The 50mm front lens diameter with a 16x magnification, offers a particularly strong magnification, and is the perfect solution for any Nature observation or for Events and Sports. No matter whether bird, wildlife or other nature observation, with this glass you won't miss a thing. Additionally, these are well suited for astronomical observation.
- The body of these highly versatile binoculars are rubber coated, providing a secure grip, allowing the user to focus on observing nature, animals, birds or stars.
- With the built-in tripod socket, the binoculars can also be mounted for longer observations.
Package Contents:
- Pentax Jupiter 16x50mm Porro Prism Binocular
- Case
- Neck Strap
- Eye lens cap
- Objective cap