Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: PX-BI-PT3-65913
MPN: 65913
UPC: 027075304130
Product Info for Pentax Jupiter 12x50mm Porro Prism Binocular
Fabricated to be a superb item for almost any person, we are confident you'll appreciate the Pentax Jupiter 12x50mm Porro Prism Binocular . These Binoculars through the skilled product experts at Pentax are fashioned using dependable and efficient resources, as a way to supply you with a product which is going to be useful for quite some time. For a quite a while, Pentax has been generating quality merchandise, and the Pentax Jupiter 12x50mm Porro Prism Binocular is verification of their dedication to making certain you have the items you will need to thrive in almost any situation. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave along with the ideally suited product to meet your requirements, and the Pentax Jupiter 12x50mm Porro Prism Binocular is amongst the numerous items which we have been excited to have the capacity to provide our buyers. And because you benefit from free of charge on shipping on orders placed of $49 or over, there has never been a more rewarding opportunity to pick the amazing Pentax Jupiter 12x50mm Porro Prism Binocular. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the finest products out there, choose the Pentax Jupiter 12x50mm Porro Prism Binocular.![]()
An easy-viewing, large-aperture porro-prism binocular series, assuring casual, clear observation in a wide range of applications, with a choice of four cost-effective models.
With the incorporation of large-aperture objective lenses for improved light-gathering power, the new series has been developed to provide a bright, clear field of vision for casual, effortless viewing in a variety of applications, even for first-time binoculars users.
Specifications for Pentax Jupiter 12x50mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 11 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 98 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 5.6 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 9 m |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Length: | 162 mm |
| Weight: | 860 g |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 199 mm |
Features of Pentax Jupiter 12x50mm Porro Prism Binocular
- The new Jupiter series features a multi-coating on the front lens. This is results in a brilliant, three-dimensional image.
- A 50mm front lens diameter with 12x magnification, offers a balanced ratio between the magnification factor and light intensity. This makes them very suitable for a wide range of situations, such as wildife, bird and nature observation.
- The rubberized body of these highly versatile binoculars provides a secure grip, that allows you to focus on observing nature, animals, birds or stars.
- With the built-in tripod thread, these binoculars can also be mounted for longer observations.
Package Contents:
- Pentax Jupiter 12x50mm Porro Prism Binocular
- Case
- Neck Strap
- Eye lens cap
- Objective cap