Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: PX-BI-AD10RO-62892
MPN: 62892
UPC: 27075304963
Product Info for Pentax AD 10x32mm ED Roof Prism Binoculars
Should you be searching for a great price for the Pentax AD 10x32mm ED Roof Prism Binoculars, then you've come to the right place. These Binoculars from the professional product experts at Pentax are made working with dependable and dependable materials, in order to provide you with a product which is going to be effective for a long time. For a number of years, Pentax has been generating high-end merchandise, and the Pentax AD 10x32mm ED Roof Prism Binoculars is evidence of their dedication to ensuring that you have the items you'll want to flourish in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we make it our personal task to ensure that you leave with the perfect item for all your needs, and the Pentax AD 10x32mm ED Roof Prism Binoculars is amongst the countless items which we have been extremely pleased to supply our customers. And since you will not be billed for shipping and delivery on transactions of $49 or higher, there has never really been a more suitable chance to purchase the incredible Pentax AD 10x32mm ED Roof Prism Binoculars. For a good way to be certain that you're using some of the best solutions out there, choose the Pentax AD 10x32mm ED Roof Prism Binoculars.![]()
PENTAX AD 10x32 ED build on the PENTAX A-series legacy of offering outstanding viewing performance and superb operability in a compact, lightweight body. These roof-prism binoculars are the first in the A-series to incorporate ED (Extra-low Dispersion) optical elements to deliver a sharp, high-contrast, blur-free view, rivaling that of higher-end models. These binoculars are highly portable, making them suitable for a wide range of outdoor and indoor applications including bird watching, nature observation, sporting events and concerts.Bright, clear viewing As with PENTAXs top-end Z-series models, these new models provide a bright, clear view of the subject with minimal glare and ghost images, thanks to the application of a full multi-coating process to all lens surfaces, and a special coating designed to optimize light transmittance.
Specifications for Pentax AD 10x32mm ED Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 3.2 mm |
| Field of View, Linear: | 105 m at 1000 m |
| Optical Coating: | full multi-coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 3 m |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.71 in |
| Weight: | 18.7 oz |
| Finish: | Thermoplastic elastomer resin |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Width: | 130 mm |
Features of Pentax AD 10x32mm ED Roof Prism Binoculars
- As the first models in the PENTAX A -series to incorporate ED (Extra-low Dispersion) optical elements for effective compensation of chromatic aberration, these binoculars deliver a sharp, high-contrast, blur-free image.
- While incorporating objective lenses with a 32-millimeter diameter to assure superb operability, these models are designed to be compact and lightweight for easy carrying in a wide range of applications from bird watching and nature observation to the viewing of sports events and concerts.
- Exterior housing made of thermoplastic elastomer resin to improve holding comfort and prevent accidental slippage
- Easy-to-operate diopter adjustment mechanism with a non-slip, ring-type adjuster
- Waterproof construction equivalent to JIS Class 6 standards for dependable use in adverse weather conditions
- Nitrogen-filled design to prevent interior lens surfaces from fogging due to sudden temperature changes
- Extendible eyepieces for effortless shift between in-use and storage positions
- Easy mounting on a tripod, in combination with the optional TP-3 Tripod Adapter
Package Contents:
- Pentax AD 10x32mm ED Roof Prism Binoculars
- Objective Lens Caps
- Eyepiece Lens Cap
- Case
- Neck Strap