Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- WP Full Size Binocular
- Included Accessories:
- Case, Eyepiece lens caps, Neck Strap
Code: PX-BI-62831-62831
MPN: 62831
UPC: 027075288621
Product Info for Pentax A-Series AD 9x28mm Roof Prism WP Binoculars
The Pentax A-Series AD 9x28mm Roof Prism WP Binoculars was made to function as the ideally suited product for any person needing a high quality option. Made using some of the very best accessible substances and construction, these particular Binoculars through the product experts at Pentax can last an incredibly long time. Pentax has been committed to providing top end products for countless years, and the Pentax A-Series AD 9x28mm Roof Prism WP Binoculars is the verification of that dedication to their consumer base. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal task to ensure you leave with the perfect product for all of your specifications, and the Pentax A-Series AD 9x28mm Roof Prism WP Binoculars is amongst the various items that we have been proud to supply our clientele. And furthermore, as we will not charge for delivery on purchases of $49 or higher, there could not be a more rewarding chance to purchase the remarkable Pentax A-Series AD 9x28mm Roof Prism WP Binoculars. To have an amazing method to be certain that you're dealing with some of the very best which the trade has to offer, select the Pentax A-Series AD 9x28mm Roof Prism WP Binoculars.![]()
Pick up a pair of these Pentax A-Series Advanced Compact AD 9x28 WP Binoculars and get full-size quality packed into a compact housing that won't weigh you down. Pentax constructed these Binoculars with premium multi-layer lens coatings that maximize light transmission throughout for the brightest and clearest views. These Pentax AD 9x28mm Waterproof Binoculars are housed in a fiber reinforced polycarbonate chassis that offers remarkable ruggedness with a lightweight build. A JIS Class 6 waterproof rating combined with fogproof protection makes these specs suitable for inclement weather conditions during your hike. You can even use these in conjunction with your glasses by adjusting the twist-up eyecups. Grab these Pentax AD 9x28 WP Porro Prism Binoculars today to sight out potential prey with crisp perfection.
Specifications for Pentax A-Series AD 9x28mm Roof Prism WP Binoculars:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Green |
| Magnification: | 9 x |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 21 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 29.8 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 5.6 degrees |
| Optical Coating: | full multi-coated, New Premium level lens Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 9.7 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 72 mm |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.6 in |
| Weight: | 12.3 oz |
| Finish: | Green |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | WP Full Size Binocular |
| Included Accessories: | Eyepiece lens caps, Neck Strap, Case |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Pentax A-Series AD 9x28mm Roof Prism WP Binoculars
- New fully multi-coated optics
- New enhanced light transmission coatings
- Phase correction
- Protective lens coating
- Waterproof
- Nitrogen purged
- Inner Focus Optics design
Package Contents:
- Pentax A-Series AD 9x28mm Roof Prism WP Binoculars