Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- WP Compact Binocular
- Included Accessories:
- Case, Eyepiece lens caps, Neck Strap
Code: PX-BI-62881-62881
MPN: 62881
UPC: 027075288652
Product Info for Pentax A-Series Advanced Compact AD 8x25mm WP Roof Prism Binocular
The Pentax A-Series Advanced Compact AD 8x25mm WP Roof Prism Binocular was created to function as the best item for anyone in need of an outstanding option. These Binoculars through the skilled product professionals at Pentax are made using heavy duty and dependable components, in order to supply you with a product which is going to be powerful for many years. For a quite a while, Pentax has been generating quality goods, and the Pentax A-Series Advanced Compact AD 8x25mm WP Roof Prism Binocular is proof of their dedication to making sure that you've got the products you'll need to thrive in almost any circumstance. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you purchase the perfect product for your specifications, and exhibiting the Pentax A-Series Advanced Compact AD 8x25mm WP Roof Prism Binocular is a thing that we are delighted to do. And because we will not charge for delivery on purchases of $49 or more, there may never be a significantly better moment to choose the outstanding Pentax A-Series Advanced Compact AD 8x25mm WP Roof Prism Binocular. For a great way to ensure you are using some of the best solutions available, purchase the Pentax A-Series Advanced Compact AD 8x25mm WP Roof Prism Binocular.![]()
Thanks to new fully multi coated lenses, phase correction, BaK4 prism, and new enhanced light transmission coating, these binoculars provide crystal sharp images and superb contrast. They have all the quality features found in the entire roof prism range PENTAX has on offer: inner focusing, water and dust proof, nitrogen-purged, fully rubberized body, focus wheel and twist-up eyecups for comfortable handling and easy focusing. Thanks to modern design, compactness and high performance features, they deliver outstanding viewing enjoyment.
Specifications for Pentax A-Series Advanced Compact AD 8x25mm WP Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 21 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 29.2 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 5.5 degrees |
| Optical Coating: | full multi-coated, New Premium level lens Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 9.8 |
| Interpupillary Distance: | 33 - 72 mm |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.3 in |
| Weight: | 10.6 oz |
| Finish: | Green |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | WP Compact Binocular |
| Included Accessories: | Neck Strap, Case, Eyepiece lens caps |
| Magnification Type: | Fixed |
| Blade Material: | Rubber |
Features of Pentax A-Series Advanced Compact AD 8x25 WP Binocular
- New fully multi-coated optics
- New enhanced light transmission coatings
- Phase correction
- Protective lens coating
- Waterproof
- Nitrogen purged
- Inner Focus Optics design
Package Contents:
- Pentax A-Series Advanced Compact AD 8x25 WP Binocular