Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
Code: PX-BI-62852-62852
MPN: 62852
UPC: 027075288645
Product Info for Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36mm WP Porro Prism Binocular
Manufactured to be described as a very good item for nearly anybody, we are positive you are going to love the Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36mm WP Porro Prism Binocular . Developed utilizing some of the most extremely durable and dependable resources around, these Binoculars through Pentax provides you with an item which gives you many years of consistency. Pentax has been committed to supplying quality products for countless years, and the Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36mm WP Porro Prism Binocular is the proof of that dedication to their client base. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you receive the perfect product for all your specifications, and showcasing the Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36mm WP Porro Prism Binocular is a thing that we are delighted to do. And since you will receive no cost on shipment on orders placed of $49 or over, there has rarely ever been an improved moment to purchase the amazing Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36mm WP Porro Prism Binocular. For a fantastic way to be sure that you are functioning with some of the finest equipment, purchase the Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36mm WP Porro Prism Binocular.![]()
Thanks to new fully multi coated lenses, phase correction, BaK4 prism, and new enhanced light transmission coating, these binoculars provide crystal sharp images and superb contrast. They have all the quality features found in the entire roof prism range PENTAX has on offer: inner focusing, water and dust proof, nitrogen-purged, fully rubberized body, focus wheel and twist-up eyecups for comfortable handling and easy focusing. Thanks to modern design, compactness and high performance features, they deliver outstanding viewing enjoyment.
Specifications for Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36mm WP Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 36 mm |
| Prism System: | Porro |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.5 mm |
| Field of View, Linear: | 114 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 155 mm |
| Weight: | 22.6 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 129 mm |
Features of Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36 WP Binocular
- New fully multi-coated optics
- New enhanced light transmission coatings
- Phase correction
- Protective lens coating
- Waterproof
- Nitrogen purged
- Inner Focus Optics design
Package Contents:
- Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36 WP Binocular