Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 33 - 695 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Rechargeable
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Included Accessories:
- 1 Li-Ion Battery
- Package Type:
- Box
Code: PE-FL-7100-071000-0000-110
MPN: 7100
UPC: 019428138943
Product Info for Pelican Self Programmable Rechargeable 695 lumen LED Flashlight
Intended to be a great item for pretty much any person, we are positive you are going to appreciate the Pelican Self Programmable Rechargeable 695 lumen LED Flashlight . These Flashlights through the skilled product specialists at Pelican are made using long lasting and efficient resources, as a way to provide you with product that is going to be powerful for many years. For a number of years, Pelican has been generating quality merchandise, and the Pelican Self Programmable Rechargeable 695 lumen LED Flashlight is verification of their dedication to ensuring that you possess the products you'll want to thrive in almost any situation. At Night-Optics, our obligation is to make sure you depart with the ideally suited product for your needs, and the Pelican Self Programmable Rechargeable 695 lumen LED Flashlight is one of the many items which our company is happy to have the capacity to offer our consumers. And furthermore, as you will not be billed for shipping on orders of $49 or more, there's not ever been a better chance to discover the unbelievable Pelican Self Programmable Rechargeable 695 lumen LED Flashlight. For a great way to be sure that you are working with some of the highest quality gear, buy the Pelican Self Programmable Rechargeable 695 lumen LED Flashlight.![]()
Pelicans first advanced tactical flashlights to set the standard and pave the way for high performance and tough as nails DNA youll find in the 7 Series family-selectable and programmable
Specifications for Pelican Self Programmable Rechargeable 695 lumen LED Flashlight:
| Manufacturer: | Pelican |
| Flashlight Application: | Duty, Work |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 33 - 695 lumens |
| Battery Life: | 1.25 - 9.25 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 38 - 194 m |
| Length: | 5.12 in |
| Weight: | 4.4 oz |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Additional Features: | Rechargeable |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Included Accessories: | 1 Li-Ion Battery |
| Package Type: | Box |
Features of Pelican Self Programmable Rechargeable 695 lumen LED Flashlight:
- USB Lithium Ion Rechargeable
- Programmable
- Full Time Battery Level Indication,Selectable Modes,Anti-Reflective Glass Lens,Ingress Protected IPX8 Submersible
Package Contents:
- Pelican Self Programmable Rechargeable 695 lumen LED Flashlight