Tap Tap to Zoom
Code: 5GK-RD-PODTSR-PO-RD-DT
MPN: PO-RD-DT
UPC: 195893449507
Manufactured to be regarded as a very good item for almost anybody, we are positive you are going to enjoy the Patriot Optics Double Tap 1x30mm 2 MOA Red/Green Dot Sight . Developed utilizing some of the most heavy duty and long lasting components available, these Red Dot Sights by Patriot Optics will present you with an item which gives you a great deal of dependability. Patriot Optics has been devoted to providing high end goods for countless years, and the Patriot Optics Double Tap 1x30mm 2 MOA Red/Green Dot Sight is the proof of that persistence for their customer platform. Right here at Night-Optics, our obligation is to make sure you leave along with the ideally suited product for your requirements, and the Patriot Optics Double Tap 1x30mm 2 MOA Red/Green Dot Sight is amongst the many items that we have been excited to have the ability to offer our customers. And also, since you will get free of charge on shipping on orders placed of $49 or more, there has practically never been a more rewarding time to purchase the amazing Patriot Optics Double Tap 1x30mm 2 MOA Red/Green Dot Sight. For a good way to be sure that you are working with some of the most effective gear, buy the Patriot Optics Double Tap 1x30mm 2 MOA Red/Green Dot Sight.![]()
The PATRIOT OPTICS Double Tap red dot sight green laser combo is ideal for any scenario where magnification is not required allowing for both eyes open shooting. Tactile digital controls provide simple operation of both the sight and integrated laser allowing you to switch between red/green dot only, and red/green dot/green laser; all with the push of a button.
The built-in riser mount puts the Double Tap at optimal eye level for your AR platform, and provides lower 1/3 co-witness with iron sights, as well as use with our Collaborare 3x magnifier. The housing of the Double Tap is constructed out of 6061 aircraft grade aluminum, and it has been sealed and nitrogen purged making it fully waterproof and fog-proof. The optic housing is finished in a hard coat matte-black anodized finish and the digital circuitry inside the rugged housing has been tested and rated for impacts up to 800 Gs.
Complete with an integrated screwdriver on the windage and elevation caps for adjusting the turrets on both the sight and the integrated laser, and spring-assisted flip-up lens caps providing rapid deployment and superb lens protection, the Double Tap has all you need for operation in the field.
| Manufacturer: | Patriot Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | 2 MOA Illuminated Red / Green Dot |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Brightness Settings: | 5 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 25 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 4.4 in |
| Width: | 2.3 in |
| Height: | 3.2 in |
| Weight: | 8.3 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Brightness Index: | 5 |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Wavelength: | 532 nm |