Tap Tap to Zoom
Code: OS-RS-OSPR0007S-SDS3-9X40S
MPN: SDS3-9X40S
UPC: 40232571411
If you are hunting for an amazing price on the Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope, then you've showed up at the right location. These Rifle Scopes from the expert product specialists at Osprey Global are made by using dependable and efficient components, as a way to supply you with a product that will be effective for quite some time. Osprey Global has been devoted to supplying high end products for a long time, and the Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope is the proof of that persistence for their consumer base. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you obtain the perfect solution for all your specifications, and featuring the Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope is one thing that we're happy to do. Because we won't bill for shipment on purchases of $49 or over, there may not be a significantly better chance to buy the outstanding Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope. To have an amazing way to verify that you are using the services of some of the best which the community offers, choose the Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope.![]()
This Osprey traditional hunting scope ensures quick and clear target acquisition. Featuring fully multi-coated lenses, its fog proof, waterproof, and shockproof for reliable performance in any environment. The Mil-Dot etched glass reticle allows for easy range estimation and drop compensation across various calibers. It is backed by Ospreys lifetime warranty.
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Sniper |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 5.51 - 3.14 in |
| Color: | Silver |
| Weight: | 16.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.25 MOA |
| Gun Type: | Rifle |