Tap Tap to Zoom
Code: OS-RS-OSPR0014-SD3-12X44MDG
MPN: SD3-12x44MDG
UPC: 040232525094
The Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope was created to function as the ideally suited product for anybody looking for a high quality selection. Developed by using some of the most extremely robust and dependable components available, these Rifle Scopes through Osprey Global will provide you with an item which will give you numerous years of reliability. For a number of years, Osprey Global has been generating high-end products, and the Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope is evidence of their persistence for making certain you possess the products you'll want to thrive in almost any situation. Here at Night-Optics, we make it our personalized task to ensure you leave with the perfect item for all of your expectations, and the Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope is amongst the numerous products that our company is proud to provide our shoppers. And because you will receive free of charge on shipping and delivery on transactions of $49 or more, there's practically never been an improved opportunity to pick the astounding Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope. For a fantastic way to make sure that you are functioning with some of the highest quality equipment, buy the Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope.![]()
Osprey rewrote the book when it comes to the SD3-12x44MDG. With a very generous eye box, its one of the fastest 3-12x scopes ever designed. It has a built in sunshade, target turrets that lock, and an illuminated Mil-Dot reticle. This scope has it all. Even the most seasoned of shooters can appreciate this masterpiece. It comes with ring mounts, flip-up dust covers, and is backed by Ospreys industry leading no-nonsense lifetime warranty.
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Blue, Green |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 7.6 - 4.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 11.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Weather Resistance: | Rain Resistant, Fog Resistant, Shock Resistant |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 MOA |
| Gun Type: | Rifle |