Tap Tap to Zoom
Code: OS-SS-OSPR0063-SS-OSP-15-45X60
MPN: SS-OSP-15-45X60
UPC: 040232525216
Intended to be regarded as a great product for nearly any person, we're positive you are going to appreciate the Osprey Global 15-45X60 Spotting Scope . Formulated utilizing some of the most robust and dependable resources available, these Spotting Scopes via Osprey Global will provide you with an item which gives you numerous years of reliability. For a number of years, Osprey Global has been helping to make quality goods, and the Osprey Global 15-45X60 Spotting Scope is evidence of their dedication to making sure that you possess the items you will need to flourish in virtually any situation. Here at Night-Optics, our job is to ensure you depart along with the ideally suited item for your needs, and the Osprey Global 15-45X60 Spotting Scope is one of the numerous products which we are excited to be able to offer our consumers. And furthermore, as we will not bill for shipping on transactions of $49 or higher, there may not be a more rewarding moment to pick the extraordinary Osprey Global 15-45X60 Spotting Scope. For a fantastic way to make certain you are functioning with some of the most effective gear, buy the Osprey Global 15-45X60 Spotting Scope.![]()
The Osprey Spotting Scope will redefine the way you can enjoy your outdoor experiences. This spotting scope provides great depth and clarity with a smooth focus dial, zoom power, and extremely precise fine focus, and comfortable eyecup which together provide a fast and easy experience. With a 45 degree angled eyepiece affording viewing above the horizon easier. 15 mm eye relief enables use with or without glasses or sunglasses. Long tripod handle makes it easy to make micro adjustment corrections. Fully and multi coated lenses are used throughout the entire product for edge to edge clarity. Prized for their lightness and ability to deliver clear optics with greatly reduced distortions. Lenses are anti-reflective, scratch resistant, water repellent and offer UV protection.
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Color: | Black |
| Magnification: | 15 - 45 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 15 - 12 mm |
| Exit Pupil: | 1.3 - 4 mm |
| Field of View, Linear: | 43 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Fully Multicoated |
| Close Focus: | 8 m |
| Weight: | 770 g |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | tools, travel case |
| Magnification Type: | Variable |