Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 230 lumens
- Battery Type:
- CR123A, Lithium Metal
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: OS-FLW-OSPR0002-FL-OSP-230
MPN: FL-OSP-230
UPC: 40232525865
Product Info for Osprey Global 230 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light
Meant to be described as a superb product for pretty much any person, we're positive you'll appreciate the Osprey Global 230 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light . Established utilizing some of the very most heavy duty and dependable components around, these Weapon Lights through Osprey Global can provide a product that will give you many years of consistency. Osprey Global has been making superior quality merchandise for a number of years, and the Osprey Global 230 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light is their particular way of demonstrating how much they are concerned. At Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart along with the ideal product for your requirements, and the Osprey Global 230 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light is one of the many products that we're enthusiastic to have the ability to offer our consumers. Because we will not charge for shipment on transactions of $49 or higher, there may not be a more suitable moment to choose the exceptional Osprey Global 230 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light. For an amazing method to verify that you are dealing with some of the very best which the trade offers, purchase the Osprey Global 230 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light.![]()
Introducing the 230, 300, 500 and 600-lumen tactical light, designed for rapid attachment to most weapons with Picatinny rails. This versatile flashlight boasts an ergonomic on/off switch for effortless operation, along with a strobe function for enhanced visibility in critical situations. Plus, it’s backed by Osprey’s industry-leading, hassle-free lifetime warranty, ensuring your gear is always ready for action.
Specifications for Osprey Global 230 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Light Output: | 230 lumens |
| Bulb Type: | CREE XPG R4 LED 95 Wattage |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 150 m |
| Length: | 3.15 in |
| Weight: | 3 oz |
| Battery Life: | 1 hours |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Package Contents:
- Osprey Global 230 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light
