Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 5 MOA Red Dot
- Illumination Color:
- Green, Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
- Base/Mount Type:
- Cantilever Ring Mount
- Lens Type:
- Glass
Code: OS-RD-ORDF-OSP-RD-FO-GL
MPN: OSP-RD-FO-GL
UPC: 040232571268
Product Info for Osprey Global 1x30mm Reflex Red Dot Sight w/Green Laser
Manufactured to be regarded as a great product for nearly any person, we're confident you will love the Osprey Global 1x30mm Reflex Red Dot Sight w/Green Laser . Formulated utilizing some of the very most strong and long lasting materials available, these Red Dot Sights through Osprey Global will present you with an item which will give you a great deal of dependability. Osprey Global has been making high-quality merchandise for a very long time, and the Osprey Global 1x30mm Reflex Red Dot Sight w/Green Laser is their approach to showing you just how much they care. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you purchase the best product for all your specifications, and featuring the Osprey Global 1x30mm Reflex Red Dot Sight w/Green Laser is a thing that we are pleased to do. And because you will be given no cost on shipment on orders placed of $49 or more, there has practically never been an improved moment to purchase the astounding Osprey Global 1x30mm Reflex Red Dot Sight w/Green Laser. For a fantastic way to ensure you are using some of the greatest products obtainable, choose the Osprey Global 1x30mm Reflex Red Dot Sight w/Green Laser.![]()
The Osprey Red Dot Fiber Optic Sight with Green Laser is a 5 MOA red dot sight with a built in class III 5mW green laser. The sight and laser have separate elevation and windage adjustments allowing for 2 different points of aim. This red dot sight comes with flip up dust covers and a cantilever mount set up for co-witness. It is backed with Ospreys lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global 1x30mm Reflex Red Dot Sight w/Green Laser:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Color: | Black |
| Reticle: | 5 MOA Red Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2, CR1620 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.7 in |
| Weight: | 11 oz |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Base/Mount Type: | Cantilever Ring Mount |
| Lens Type: | Glass |
Package Contents:
- Osprey Global 1x30mm Reflex Red Dot Sight w/Green Laser
- Flip up dust covers
- Cantilever mount set up
