Tap Tap to Zoom
New Product
- Reticle:
- Etched Glass
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 26 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Parallax:
- 100 yds
Code: OS-RS-ES3514RS-ES3-5-14X50MOA
MPN: ES3.5-14x50MOA
UPC: 040232599132
Product Info for Osprey Global Elite Series 3.5-14x50mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Meant to be a great product for nearly anybody, we are positive you will love the Osprey Global Elite Series 3.5-14x50mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane . Made utilizing some of the best available materials and design, these Rifle Scopes from the product specialists at Osprey Global can last an unbelievably long time. Osprey Global has been devoted to supplying top end goods for many years, and the Osprey Global Elite Series 3.5-14x50mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is the evidence of that persistence for their consumer base. At Night-Optics, our obligation is to make sure you depart along with the ideal product to meet your requirements, and the Osprey Global Elite Series 3.5-14x50mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is one of the many products which we are delighted to have the capacity to offer our buyers. Because we will not bill for delivery on purchases of $49 or more, there could not be a more rewarding opportunity to choose the exceptional Osprey Global Elite Series 3.5-14x50mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to make sure that you are functioning with some of the best equipment, choose the Osprey Global Elite Series 3.5-14x50mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
The Elite Series 3.51450 rifle scope is engineered for shooters who demand precision, clarity, and durability in any environment. Built on a rugged 30mm tube, it features a precise 1/4 MOA reticle for accurate adjustments and exceptional eye relief for fast, comfortable target acquisition. Fully multi-coated lenses deliver superior light transmission and edge-to-edge clarity, even in low-light conditions. Designed to perform in the harshest conditions, this scope is fogproof, shockproof, and waterproof, ensuring reliable performance shot after shot. Backed by a lifetime warranty, the Elite Series delivers confidence, consistency, and elite-level performance when it matters most.
Specifications for Osprey Global Elite Series 3.5-14x50mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3.5 - 14 x |
| Reticle: | Etched Glass |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Blue, Green, Red |
| Field of View, Linear: | 9 - 35 ft at 1000 yds |
| Color: | Black |
| Weight: | 26 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.35 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Multicoated |
Package Contents:
- Osprey Global Elite Series 3.5-14x50mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Instructions Battery Lens Cloth Tools