Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 600 lumens
- Battery Type:
- CR123A, Lithium Metal
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: OS-FLW-OSP3R-FL-OSP-600L
MPN: FL-OSP-600L
UPC: 40232571435
Product Info for Osprey Global 600 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light
The Osprey Global 600 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light was created to function as the ideal product for anybody in need of an exceptional selection. Established by using several of the most extremely robust and long lasting components available, these Weapon Lights from Osprey Global offers you a product that will give a great deal of dependability. For a very long time, Osprey Global has been helping to make quality merchandise, and the Osprey Global 600 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light is evidence of their dedication to making certain you possess the products you'll want to flourish in almost any situation. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure you depart with the ideal product for your needs, and the Osprey Global 600 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light is amongst the numerous items which we have been happy to have the ability to provide our customers. Because you won't be charged for delivering on transactions of $49 or more, there's not ever been a more suitable time to purchase the unbelievable Osprey Global 600 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light. For a great way to make sure you are utilizing some of the most useful solutions obtainable, buy the Osprey Global 600 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light.![]()
Specifications for Osprey Global 600 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Light Output: | 600 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 250 m |
| Length: | 3.15 in |
| Weight: | 3 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Package Contents:
- Osprey Global 600 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light