Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mildot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 1/4 MOA
Code: OS-RS-OMDRS1-4X32MDG
MPN: 4x32MDG
UPC: 040232525186
Product Info for Osprey Global 4x32mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope
The Osprey Global 4x32mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope was made to function as the best product for any person needing a top quality selection. Developed utilizing some of the most durable and long lasting materials around, these Rifle Scopes by Osprey Global will provide you with an item which will give you years of dependability. For a number of years, Osprey Global has been generating high-end products, and the Osprey Global 4x32mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope is verification of their persistence for ensuring that you have the products you'll want to flourish in virtually any situation. At Night-Optics, our responsibility is to make sure you leave with the ideal item for your needs, and the Osprey Global 4x32mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope is amongst the numerous items which we're delighted to have the ability to offer our customers. And because we won't bill for shipment on orders of $49 or more, there may not be a more suitable chance to purchase the outstanding Osprey Global 4x32mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope. For a good way to make sure you are using some of the greatest products out there, purchase the Osprey Global 4x32mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope.![]()
The Osprey 4x32MDG features a Mil-Dot 4x scope paired with a fully adjustable fiber optic sight for two points of aim. It includes illuminated reticles and integrated Picatinny rails for added accessory options. The scope comes with a one-piece mount and is backed by Ospreys lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global 4x32mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Mildot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Rail: | Picatinny |
Package Contents:
- Osprey Global 4x32mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope
- One-piece mount
