1 of 7 images
Osprey Global 4x32 Crossbow Scope w/Illuminated Reticle
2 of 7 images
Osprey Global 4x32 Crossbow Scope w/Illuminated Reticle
3 of 7 images
Osprey Global 4x32 Crossbow Scope w/Illuminated Reticle
4 of 7 images
Osprey Global 4x32 Crossbow Scope w/Illuminated Reticle
5 of 7 images
Osprey Global 4x32 Crossbow Scope w/Illuminated Reticle
6 of 7 images
Osprey Global 4x32 Crossbow Scope w/Illuminated Reticle
7 of 7 images
Osprey Global 4x32 Crossbow Scope w/Illuminated Reticle
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Reticle:
- 1/4 MOA
- Finish:
- Matte Black
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
Code: OS-XBS-OSPR0001-4X32CB
MPN: 4x32CB
UPC: 40232525230
List: $159.99Save 19%
$129.99
Product Info for Osprey Global 4x32 Crossbow Scope w/Illuminated Reticle
The 4x32CB is a durable scope designed for crossbow use and field conditions. It features a drop-compensated reticle with a 20-yard zero and 10-yard increments, and comes with a lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global 4x32 Crossbow Scope w/Illuminated Reticle:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Magnification: | 4 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Color: | Black |
| Reticle: | 1/4 MOA |
| Finish: | Matte Black |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Weight: | 10.6 oz |
| Eye Relief: | 4 in |
| Length: | 8.2 in |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Green, Blue, Red |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Magnification Type: | Fixed |
| Weather Resistance: | Shock Resistant, Fog Resistant, Rain Resistant |
Features of Osprey Global 4X32 Crossbow Scope w/ Illuminated Reticle:
- Fog Proof
- Water Proof
- Shock Proof
- Illumination: Red
- Green
- and Blue
- Rings and Dust Covers Included
- Lifetime Warranty
- Magnification: 4x
- Objective: 32mm
- Tube Diameter: 1in
- Eye Relief: 4in
- Length: 8.2in
- Weight: 10.6 oz
- Finish: Matte Black
- MOA: 1/4
- Battery: (1) CR2032
- Included Accessories:
- 1 CR2032 battery
- scope rings
- lens covers
- instruction manual
- allen wrenches
- and lens cloth
Package Contents:
- Osprey Global 4x32 Crossbow Scope w/Illuminated Reticle
- Ring mounts
- Dust covers
