Tap Tap to Zoom
Code: OS-RS-OSEGMDRS-SD2-5-10X40MDG
MPN: SD2.5-10x40MDG
UPC: 040232525223
The Osprey Global Standard 2.5-10x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope was made to be the ideally suited product for anybody trying to find an exceptional option. Developed by using some of the very most sturdy and dependable resources available, these Rifle Scopes through Osprey Global provides you with something that will give many years of reliability. Osprey Global has been making high quality merchandise for a very long time, and the Osprey Global Standard 2.5-10x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope is their approach to showing you how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make it our personalized obligation to ensure you leave with the best item for all your specifications, and the Osprey Global Standard 2.5-10x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope is among the numerous items that we are proud to provide our clients. Since you will receive no cost on shipping and delivery on transactions of $49 or more, there has practically never been a more rewarding time to purchase the amazing Osprey Global Standard 2.5-10x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope. For a great way to be certain that you're using some of the best products out there, buy the Osprey Global Standard 2.5-10x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope.![]()
The Osprey Standard 2.5-10x40MDG rifle scope packs in a lot of features for the price. This scope is designed with tactical fundamentals to exceed the shooters expectations. Not only does this scope have a huge variable zoom for its size, but also has a 5mW green laser mounted right on the scope. To exceed this, is has a built in bullet drop compensator for .223/5.56. This scope has a built in sunshade, integrated mount, and is backed with Ospreys industry leading no-nonsense lifetime warranty.
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 4.72 - 3.13 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.23 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 7.92 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2, Lithium Metal, CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Beam Color: | Green |
| Laser Output: | 5 mW |