Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
Code: OS-BI-OSBINCLR-7-15X35-BINOCULAR
MPN: 7-15x35 binocular
UPC: 040232525940
Product Info for Osprey Global 7-15x35mm Roof Prism Binoculars
Should you be hunting for an amazing price for the Osprey Global 7-15x35mm Roof Prism Binoculars, then you have come to the ideal spot. Manufactured using some of the best attainable materials and construction, these Binoculars through the product specialists at Osprey Global will last you an exceptionally lengthy time. For a very long time, Osprey Global has been generating top of the range products, and the Osprey Global 7-15x35mm Roof Prism Binoculars is proof of their persistence for making certain you have the items you will need to thrive in almost any situation. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you get the most suitable product for all your needs, and exhibiting the Osprey Global 7-15x35mm Roof Prism Binoculars is something that we are happy to do. And furthermore, as you will not be charged for shipping and delivery on purchases of $49 or higher, there's not ever really been a more suitable moment to select the incredible Osprey Global 7-15x35mm Roof Prism Binoculars. For a good way to be certain that you're using some of the best solutions available, choose the Osprey Global 7-15x35mm Roof Prism Binoculars.![]()
Osprey Global binoculars are waterproof, fog proof, and feature fully multi-coated lenses. Made with BAK-4 prism glass, these binoculars come with a lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global 7-15x35mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 - 15 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 96 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6 in |
| Weight: | 1.8 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
Package Contents:
- Osprey Global 7-15x35mm Roof Prism Binoculars
- Lens covers
- Carrying case
