Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Osprey 3-9x42mm Compact Illuminated Rubber AR Riflescope is not listed by Night-Optics.
Product Info for Osprey 3-9x42mm Compact Illuminated Rubber AR Riflescope
Intended to be described as a great product for almost anyone, we're sure you will appreciate the Osprey 3-9x42mm Compact Illuminated Rubber AR Riflescope . Formulated working with several of the most sturdy and long lasting substances in existence, these through Osprey Global can provide an item which will give many years of dependability. Osprey Global has been generating top quality merchandise for a number of years, and the Osprey 3-9x42mm Compact Illuminated Rubber AR Riflescope is their very own approach to showing you just how much they are concerned. At Night-Optics, our responsibility is to ensure you depart along with the ideal item to meet your requirements, and the Osprey 3-9x42mm Compact Illuminated Rubber AR Riflescope is one of the many products that our company is happy to be able to provide our customers. And since you won't be billed for shipping on transactions of $49 or more, there has not ever been an even better opportunity to buy the unbelievable Osprey 3-9x42mm Compact Illuminated Rubber AR Riflescope. For a fantastic way to ensure that you are operating with some of the finest equipment, choose the Osprey 3-9x42mm Compact Illuminated Rubber AR Riflescope.![]()
The Osprey 3-9x42mm Compact Illuminated Rubber AR Riflescope is on Sale and available from our online store. OpticsPlanet Inc. is an Authorized US Distributor for Osprey Riflescopes. Front lens of these riflescopes from Osprey Global are denoted by the last number in the scope description (i.e. 3-9x42 means the diameter of the front lens is 42 mm). The "power" of the denoted by the first series of numbers in the scope description. The power will bring an object in closer. The turret on this side of this Osprey riflescope will adjust the reticle from left to right allowing for wind conditions. The turret on top of the scope will adjust the reticle up and down allowing for bullet droppage. The dial numbered to demonstrate the range of power. Not present on a "fixed" scope. The viewing lens of the scope closest to the eye. The ring of the ocular lens adjust the clarity of the reticle. Usually only necessary on scopes with power ranges higher than 12. It is located on the left side of the Osprey scope adjacent to the windage/elevation knobs. This allows for the focusing of the object being viewed at higher magnifications. Infinitely adjustable two-color illuminated reticle.
- Available Models of Osprey 3-9x42 Compact Illuminated Rubber AR Riflescope:
- CP3942DP: Osprey 3-9x42 Duplex Compact Illuminated Rubber AR Riflescope - Flat Top
- CP3942IRF: Osprey 3 - 9 x 42mm Compact Tactical Series Riflescope, Matte Black Finish with Illuminated Rangefinder Reticle
Specifications for Osprey 3-9x42 Millimeter Compact Illuminated Rubber AR Riflescope:
| Magnification: | 3x - 9x |
| Objective / Field of View: | 42mm / 41.9' (12.8m) @ 3x at 100 yds.(100m), 14.1' (4.3m) @ 9x at 100 yds.(100m) |
| Main (Center) Tube Diameter: | 30mm |
| Objective Tube Diameter: | 1.93" |
| Eyepiece Tube Diameter: | 1.67" |
| Lens Coatings: | Fully Multi-Coated |
| Reticle Image Plane (Magnifying): | Second |
| Brightness Adjustments: | Gradual Brightness Controls |
| Exterior Finish: | Matte Black, Rubber Coated |
| Windage & Elevation Adjustments (MOA): | 1/4-M.O.A. Per Click |
| Maximum Adjustment: | 60 MOA E & 60 MOA W |
| Exit Pupil: | 13.3mm @ 3x, 4.4mm @ 9x |
| Eye ReliefL: | 3.5" / 88.9mm @ 3x, 3.0" / 76.2mm @ 9x |
| Parallax Correction Control: | Preset to 100 yards |
| Diopter Adjustment: | -2 to +2 |
| Battery: | Cr-2032 |
| Battery Life: | About 150 Hours of Continuous Use. |
| Material: | Aluminum Alloy |
| Nitrogen Filled: | Each Unit is "Purged" prior to Nitrogen Injection. |
| Waterproof / Fogproof: | Yes |
| Length: | 9.52", (241.8mm) |
| Mounting Length: | 4.08" |
| Weight: | 17.6 oz., 499.0g |
Features of Osprey 3-9x42 Millimeter Compact Rubber AR Riflescope
- Built in the only US owned and managed facility in China
- Only Chinese labor is utilized and not Chinese parts
- Imported 3M two-part epoxies used on all bonding applications
- Imported hermetic used for excellent waterproof and fogproof performance
- Optical components are imported from Hoya, Japan for image quality higher than anything available in China
- 100% percent fully inspected for maximum quality and performance
- Recoil tested at 50BMG parameters
- Waterproof tested under waters at 25cm/40 degrees Celsius (104 degrees Fahrenheit) for 3 minutes
- Fogproof tested at -20 degrees Celsius ( -4 degrees Fahrenheit) for 30 minutes and removed to ambient (must be completely clear in 2 minutes to pass inspection)
- Spin centered tested before leaving the factory
- Body tube is treated with antireflective paint and several light stops are added to reduce internal reflections and provide a high contrast image
- Rings and flip up lens caps are included
- Manufacturer full lifetime warranty included
- Reticle Image in the Second Focal Plane
- Each Unit is "Purged" Prior to Nitrogen Injection for Optimum Performance
- Green / Red / BLUE Illuminated Glass Etched Reticles