Tap Tap to Zoom
Product Info for Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser
Should you be hunting for a fantastic deal for the Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser, then you have turned up at the ideal place. Formulated working with some of the very most sturdy and long lasting materials in existence, these Flashlights through Olight provides you with a product that will give you a great deal of dependability. Olight has been focused on providing top end goods for many years, and the Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser is the proof of that persistence for their client platform. Right here at Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure that you depart with the most suitable product for all of your expectations, and the Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser is one of the various products which our company is very proud to offer our consumers. And because we will not bill for shipping on purchases of $49 or higher, there could not be a more suitable chance to purchase the remarkable Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser. For a good way to make sure that you are operating with some of the finest equipment, buy the Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser.![]()
Olight ARKFELDPRO3RRSV3 Arkfeld Pro Black/Racing Stripes 1/15/100/ - Olight's 1st 3-in-1 EDC flashlight, winner of the Red Dot Award 2024. The Arkfeld Pro features 900mW ultraviolet light, a 5.0 mW green laser, and 1,300 lumens of white light. The CNC machined flat profile slips comfortably in your front pocket or bag for all-day ease. Navigate your way home through dark street corners. Five brightness levels selectable for different conditions. Premium aluminum profile, IPX7 waterproof. Tough enough to support you in every moment. Approximately 2 and a half hours to fully charge.
Specifications for Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser:
| Manufacturer: | Olight |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | UV, Green, White |
| Light Output: | 1300 lumens |
| Battery Life: | 5 hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Length: | 4.72 in |
| Height: | 0.62 in |
| Weight: | 3.92 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Additional Features: | Central Push Button/Selector |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Package Contents:
- Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser