Tap Tap to Zoom
Code: 6QK-RD-OSIGHTS-OSIGHTSRDDOTBK
MPN: OSIGHTSRDDOTBK
UPC: 6978095650025
The Osight S 1x21mm Reflex Red Dot Sight was made to be the ideally suited product for anyone in need of an outstanding choice. These Red Dot Sights through the skilled product specialists at Osight are designed by using heavy duty and reliable materials, as a way to provide you with product which will be useful for countless years. Osight has been generating high quality merchandise for a very long time, and the Osight S 1x21mm Reflex Red Dot Sight is their manner of showing you just how much they are concerned. Here at Night-Optics, our obligation is to make sure you depart along with the ideal item to meet your requirements, and the Osight S 1x21mm Reflex Red Dot Sight is one of the many items which our company is excited to have the capacity to offer our consumers. And because we won't bill for shipment on purchases of $49 or more, there could never be a more suitable time to purchase the exceptional Osight S 1x21mm Reflex Red Dot Sight. For a great way to make sure that you are functioning with some of the highest quality equipment, buy the Osight S 1x21mm Reflex Red Dot Sight.![]()
Osight prides itself on being a brand that provides high-quality lights that have been tested to exceed expectations. Their offerings include EDC flashlights, outdoor lights, tactical lights, WMLs, ambient lights, headlamps, bike lights, Optics, and accessories. For years, Osight has been striving to deliver cutting-edge illumination tools to help you do your best in your daily work and hobbies, indoors and out. Creating quality products to help you conquer the night is the root of their business. Additionally, they endeavor to make every light they build a unique companion to accompany you through your brightest and darkest moments and always be by your side.
| Manufacturer: | Osight |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 14 - 21 mm |
| Objective Window Size: | 0.83 x 0.55 mm |
| Reticle: | 2 MOA Red Dot 32 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Battery Type: | Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 87,600 |
| Length: | 1.59 in |
| Width: | 0.98 in |
| Height: | 0.97 in |
| Weight: | 0.97 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |