Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 200 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AAA
- Package Type:
- Box
Code: 1L-FL-MNHU-6975498002901
MPN: 6975498002901
UPC: 6975498002901
Product Info for Olight i3T 2 200 Lumens LED EDC Flashlight
If you are looking for an amazing bargain on the Olight i3T 2 200 Lumens LED EDC Flashlight, then you've found yourself in the ideal spot. Formulated utilizing some of the very most strong and long lasting components in existence, these Flashlights by Olight can provide something that gives you a great deal of dependability. For a very long time, Olight has been helping to make high-end merchandise, and the Olight i3T 2 200 Lumens LED EDC Flashlight is verification of their dedication to ensuring that you possess the items you will need to thrive in virtually any situation. At Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart along with the ideal product for your needs, and the Olight i3T 2 200 Lumens LED EDC Flashlight is amongst the many items that we are excited to have the ability to provide our customers. And because you won't be charged for shipping on orders of $49 or more, there's never really been a significantly better chance to buy the incredible Olight i3T 2 200 Lumens LED EDC Flashlight. For a good way to ensure you are utilizing some of the best products out there, choose the Olight i3T 2 200 Lumens LED EDC Flashlight.![]()
The Olight i3T 2 EDC flashlight brings a highly-anticipated upgrade from its predecessor, the original i3T, featuring a brighter beam, extended throw distance, and longer runtimeall within the same compact size. With a maximum output of 200 lumens and a throw of up to 68 yards, the i3T 2 offers two modes, Mode 1 (200 lumens) and Mode 2 (5 lumens), easily toggled with its two-stage tail switch. Fully press the tail switch for On/Off, and repeat this action to cycle through the two modes. Pressing the tail switch halfway will momentarily turn the light on and doing this repeatedly will switch between the two modes as well. While the light is on, press the tail switch twice to adjust the brightness level, and if it's off, a half-press followed by a full press changes the brightness settings. The initial factory setting is set to Mode 2 which changes to Mode 1, but this can easily be reversed to fit your lighting needs. Running on an included AAA battery, the i3T 2 can run up to 21 hours on its lowest mode. It's also compatible with a 10440 rechargeable battery, boosting the output to 300 lumens and extending the runtime. Weighing just 1.47 ounces, this portable flashlight conveniently fits in your pocket or can be secured using the two-way clip on backpacks, belts, or other items for quick access. With a resistance to impacts of up to 1.5 meters and an IPX8 rating, the i3T 2 ensures reliable performance with everyday carry.
Specifications for Olight i3T 2 200 Lumens LED EDC Flashlight:
| Manufacturer: | Olight |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Alloy |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 200 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 21 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 65 m |
| Length: | 3.5 in |
| Width: | 0.59 in |
| Height: | 0.59 in |
| Weight: | 1.47 oz |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AAA |
| Package Type: | Box |
Features of Olight i3T 2 200 Lumens LED EDC Flashlight
- Max output of 200 lumens with 68 yard throw
- Two brightness modes
- Intuitive and easy to use single tailcap switch
- Can use either 1x AAA battery or 1x 10440 rechargeable battery
- If using a 10440 battery, the output goes to 300 lumens and runtime increases
Package Contents:
- Olight i3T 2 200 Lumens LED EDC Flashlight
- Olight i3T 2
- 1.5V Alkaline AAA battery
- O-ring x 2