Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 2 x
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 60 Hz
Code: 65S-THM-RSRA07-VISTAS50R
MPN: VISTAS50R
UPC: 850048751712
Product Info for NOCPIX VISTA S50R LRF 2x50mm Thermal Imaging Monocular
If you are looking for a fantastic price for the NOCPIX VISTA S50R LRF 2x50mm Thermal Imaging Monocular, then you've come to the absolute correct spot. Formulated utilizing some of the most extremely sturdy and dependable resources available, these Personal Thermal Imaging via NOCPIX will provide you with an item which will give you a great deal of consistency. NOCPIX has been committed to providing high quality goods for many years, and the NOCPIX VISTA S50R LRF 2x50mm Thermal Imaging Monocular is the proof of that persistence for their client platform. Right here at Night-Optics, our job is to ensure you leave with the ideal item for your needs, and the NOCPIX VISTA S50R LRF 2x50mm Thermal Imaging Monocular is amongst the numerous products that we are excited to be able to provide our consumers. And since you won't be charged for shipping on purchases of $49 or greater, there has never been a more suitable time to discover the unbelievable NOCPIX VISTA S50R LRF 2x50mm Thermal Imaging Monocular. For a good way to ensure that you are operating with some of the finest equipment, choose the NOCPIX VISTA S50R LRF 2x50mm Thermal Imaging Monocular.![]()
Specifications for NOCPIX VISTA S50R LRF 2x50mm Thermal Imaging Monocular:
| Manufacturer: | NOCPIX |
| Magnification: | 2 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Battery Life: | 11 hours |
| Eye Relief: | 0.17 in |
| Battery Type: | 26650 |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Operating Temperature: | -25 - 40 Celsius |
| Sensor Resolution: | 1280x1024 pixels |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 4 dpt |
Package Contents:
- Nocpix Vista S50r Thermal Monocular Lrf 1280 50mm 2x