Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMS
- Lens Type:
- Glass
Code: 5I3-RD-NG03RS-NH007
MPN: NH007
Product Info for NiteHog Spot Hog 17x24mm Reflex Red Dot Sight
If you are shopping for a great bargain on the NiteHog Spot Hog 17x24mm Reflex Red Dot Sight, then you've come to the right spot. Designed using some of the most useful available components and engineering, these Red Dot Sights from the product professionals at NiteHog can last you an incredibly lengthy time. For a quite a while, NiteHog has been generating high-end products, and the NiteHog Spot Hog 17x24mm Reflex Red Dot Sight is proof of their persistence for ensuring that you have the products you will need to succeed in almost any circumstance. Here at Night-Optics, our job is to ensure you depart with the ideal item for your requirements, and the NiteHog Spot Hog 17x24mm Reflex Red Dot Sight is amongst the numerous items that we are delighted to have the ability to offer our consumers. And because you benefit from free of charge on shipping and delivery on orders of $49 and up, there has rarely ever been an improved time to buy the amazing NiteHog Spot Hog 17x24mm Reflex Red Dot Sight. For an awesome solution to verify that you are working with some of the best which the community provides, choose the NiteHog Spot Hog 17x24mm Reflex Red Dot Sight.![]()
Spot Hog is Part of Nitehog's Day Optics Portfolio. A 1x7x24 Red Dot Sight that is Completely Parallax-Free giving confidence to the shooter to focus on the Target Easily.
IMPORTANT: Battery not included in the box.
Specifications for NiteHog Spot Hog 17x24mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | NiteHog |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 17 - 24 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 23 m |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX6 |
| Shockproof: | Yes |
| Length: | 41 mm |
| Width: | 25 mm |
| Height: | 24 mm |
| Weight: | 1.4 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMS |
| Lens Type: | Glass |
| Caliber: | .338 Lapua Magnum, 9mm Luger, .45 ACP, 12 Gauge |
| Mount Type: | Weaver |
Features of NiteHog Spot Hog Reflex Red Dot Sight
- Guaranteed Durability - Spot Hog is shockproof and guaranteed a trouble-free use with 9mm, 45ACP, 12GA and Lapua Magnum 338 ammo. IPX6 Water Proof
- Spot Hog is equipped with 3MOA Dot Size. Enhanced with 8 Levels and 2 NV Red Dot can be easily mounted than to its slim and low Profile and proudly developed by snag-free design. The motion sensor feature allows auto shut-off in 2 min
- Extended Operation Time - Being energy-efficient Spot Hog provides thousands of operating hours from a single "CR2032" standard battery
- Easy Mounting - Equipped with weaver mount made of aluminum alloy
Package Contents:
- NiteHog Spot Hog Reflex Red Dot Sight
- Rubber Cap
- Lens Cloth
- Screw Sets
- Mounting Keys