Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Red
- Light Output:
- 920 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- Cree XM-L2 U2 LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- CR123A
- Package Type:
- Box
Code: 3N-FL-MT10C-6952506401710
MPN: FL-NITE-MT10C
UPC: 6952506401710
Product Info for Nitecore MT10C CREE XM-L2 U2 EDC Tactical Flashlight w/Red Light
Should you be hunting for a fantastic bargain on the Nitecore MT10C CREE XM-L2 U2 EDC Tactical Flashlight w/Red Light, then you have come to the right spot. These Flashlights from the professional product specialists at Nitecore are made using long lasting and efficient components, to be able to supply you with a product which will be powerful for a long time. Nitecore has been focused on providing high end products for many years, and the Nitecore MT10C CREE XM-L2 U2 EDC Tactical Flashlight w/Red Light is the proof of that persistence for their client platform. At Night-Optics, our responsibility is to ensure that you leave with the ideal item for your needs, and the Nitecore MT10C CREE XM-L2 U2 EDC Tactical Flashlight w/Red Light is amongst the numerous products that we are happy to have the capacity to provide our buyers. And because you will not be charged for shipping on orders of $49 or more, there's not ever really been an even better chance to discover the extraordinary Nitecore MT10C CREE XM-L2 U2 EDC Tactical Flashlight w/Red Light. For a great way to make certain you are functioning with some of the most effective equipment, choose the Nitecore MT10C CREE XM-L2 U2 EDC Tactical Flashlight w/Red Light.![]()
The Nitecore MT10C Tactical 920Lumens Flashlight will withstand the test of time and durability with its ultra-tough construction against multiple elements. First of all, these Flashlights by Nitecore are constructed from aircraft grade aluminum to be drop resistant as well as IPX-8 waterproof. The Nitecore MT10C Tactical 920LMS LED Flashlight features a CREE XM-L2 U2 LED light for a powerful and efficient 920 lumens of output. For such a compact flashlight, the Nitecore MT10C Tactical 920 Lumen IPX-8 Waterproof Flashlight offers tons of power, even more strength for whatever life throws at it, and quality illumination so you can get the job done right.
Specifications for Nitecore MT10C CREE XM-L2 U2 EDC Tactical Flashlight w/Red Light:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Robust Aluminum |
| Beam Color: | Red |
| Light Output: | 920 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 170 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | Cree XM-L2 U2 LED |
| Beam Distance: | 207 yds |
| Lens Material: | Mineral Glass |
| Lens Finish: | Anti-Scratch |
| Length: | 3.59 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 2.01 oz |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Package Type: | Box |
Features of Nitecore MT10C CREE XM-L2 U2 EDC Tactical Flashlight w/Red Light
- Red LED provides constant or flashing illumination
- 5 brightness levels and 3 special modes of white light
- Direct access to Turbo and Red Light modes
- Compatible with IMR18350 and CR123 batteries
- Stainless steel titanium-plated two-way clip for easy carry
Package Contents:
- Nitecore MT10C CREE XM-L2 U2 EDC Tactical Flashlight w/Red Light
- Holster
- Clip
- Lanyard
- Spare Tailcap Cover
- Spare O-Ring
- (R)CR123 Battery Magazine
- User Manual