Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 830 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- CREE XM-L2 U3 LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 18650, CR123A
- Package Type:
- Box
Code: 3N-FL-EF1-6952506401741
MPN: FL-NITE-EF1
UPC: 6952506401741
Product Info for Nitecore EF1 Explosion Proof CREE XM-L2 U3 LED Flashlight
The Nitecore EF1 Explosion Proof CREE XM-L2 U3 LED Flashlight was developed in order to be the ideally suited product for any person needing an exceptional choice. Made utilizing some of the most useful attainable components and design, these Flashlights through the product professionals at Nitecore can last an incredibly lengthy time. Nitecore has been focused on delivering high quality goods for many years, and the Nitecore EF1 Explosion Proof CREE XM-L2 U3 LED Flashlight is the verification of that dedication to their client platform. Here at Night-Optics, our job is to ensure that you depart along with the ideal item for your requirements, and the Nitecore EF1 Explosion Proof CREE XM-L2 U3 LED Flashlight is amongst the many items which we're delighted to have the capacity to provide our consumers. And because you will not be billed for delivering on transactions of $49 or greater, there's never really been an even better moment to select the unbelievable Nitecore EF1 Explosion Proof CREE XM-L2 U3 LED Flashlight. For an impressive method to verify that you are using the services of some of the best that the industry has to offer, purchase the Nitecore EF1 Explosion Proof CREE XM-L2 U3 LED Flashlight.![]()
The NITECORE EF1 flashlight is intrinsically safe and certified with ATEX EX II 2 G Ex d IIC T6 Gb, i.e. NITECORE EF1 is safe to operate with the presence of class 1 group A (Acetylene), B (hydrogen), C (Ethylene) and D (Propane) gases ! This blinding 830 lumen light was made to be the perfect companion for hazardous work such as land and marine petroleum exploitation and chemical industries. Slice through darkness with 295 yards' worth of beam throw. Power your light conveniently with just one rechargeable 18650 battery. Perhaps the greatest feature of the EF1 is its extremely user-friendly functionality. A sliding on/off switch allows the user to select one of three brightness outputs rapidly and easily using one finger.
Specifications for Nitecore EF1 Explosion Proof CREE XM-L2 U3 LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Flashlight Application: | Work |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | Aerospace-Grade Aluminum Alloy |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 830 lumens |
| Battery Life: | 150 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | CREE XM-L2 U3 LED |
| Beam Distance: | 270 m |
| Bezel Diameter: | 1.57 in |
| Lens Material: | Epoxy Resin Explosion-Suppressive Optical Lens |
| Lens Finish: | Anti-Scratch |
| Length: | 6 in |
| Weight: | 8.82 oz |
| Weather Resistance: | Flame Resistant |
| Water Resistance Level: | IP54 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A, 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of Nitecore EF1 Explosion Proof CREE XM-L2 U3 LED Flashlight
- Sliding control switch providing rapid and accurate one-hand brightness adjustment
- Designed for hazardous industries including land and marine petroleum exploitation, petrochemical, and chemical industries
- Constructed from aerospace grade aluminum alloy with 3mm body thickness
- 10mm epoxy resin explosion-suppressive optical lens
- Type II non-mine explosion proof electrical appliance
- Class D explosion suppressive light
- IIC explosion-proof grade
- Allowing highest surface temperature of 100 degrees Celsius (T5 standard)
- Featuring Advanced Temperature Regulation technology to adjust output performance according to body temperature
- High-efficiency regulation circuit provides unwavering output
- Tail stand capability
Package Contents:
- Nitecore EF1 Explosion Proof CREE XM-L2 U3 LED Flashlight
- Holster
- Lanyard
- Instruction Manual