Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Dielectric Coating, ED Glass, Fogproof, Locking Diopter, Oil & Water Repellent Coating, Phase Coating, Waterproof
Code: NI-BI-NM71030BL-16764
MPN: 16764
UPC: 018208167647
Product Info for Nikon M7 10x30mm Roof Prism Binoculars
If you're shopping for an amazing offer on the Nikon M7 10x30mm Roof Prism Binoculars, then you've come to the absolute correct spot. Established by using several of the most robust and long lasting components available, these Binoculars through Nikon provides you with an item which will give numerous years of consistency. Nikon has been generating high quality products for a very long time, and the Nikon M7 10x30mm Roof Prism Binoculars is their very own means of showing you just how much they care. At Night-Optics, we make it our personalized task to ensure that you depart with the perfect product for all your needs, and the Nikon M7 10x30mm Roof Prism Binoculars is one of the countless products that we are proud to offer our clientele. Since you will be given no cost on shipping on orders placed of $49 and up, there's never been a more rewarding opportunity to buy the astounding Nikon M7 10x30mm Roof Prism Binoculars. For a great way to be certain that you're utilizing some of the greatest solutions available, purchase the Nikon M7 10x30mm Roof Prism Binoculars.![]()
The name MONARCH has always been synonymous with optical excellence. Compact MONARCH M7 10x30 binoculars take that performance to a new level, pushing resolution, brightness and field of view even further. Compact 30mm objectives with 10x magnification deliver a vast field of view with convenient portability. An incredible Nikon optical system with ED glass and multilayer lens and prism coatings produces outstanding low-light capabilities, lifelike colors and extreme resolution at any distance. Long eye relief with turn-and-slide eyecups for easy adjustments, a locking diopter, a new oil and water repellent lens coating plus a waterproof, fogproof rubber-armored design and more make this next generation worthy of the MONARCH name.
Specifications for Nikon M7 10x30mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 15.8 mm |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 351 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.7 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Length: | 4.7 in |
| Weight: | 16.6 oz |
| Included Accessories: | Oil & Water Repellent Coating, ED Glass, Phase Coating, Waterproof, Fogproof, Dielectric Coating, Locking Diopter |
Features of Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars
- Wide interpupillary range
- Fully multicoated optics, free of lead and arsenic
- Quick focusing
- Sophisticated rubber armored exterior design provides shock resistance and a firm comfortable grip
- Turn-and-slide rubber eyecups
- Flip-down objective lens covers
- Locking diopter adjustment control maintains your personal setting
- Nikons legendary ED (Extra-low Dispersion) glass lenses
- Dielectric High-Reflective Multilayer Prism Coating
- Extremely wide field of view
- Phase-correction coated prisms
- Smooth central focus knob
- Oil/Water repellent coating-applied to eyepiece and objective lens surfaces
- Lightweight, slim design
- Long eye relief, perfect for eyeglass wearers
- Waterproof (up to 1m/3.3ft for 10 minutes) and nitrogen-purged for fog-free performance
Package Contents:
- Nikon M7 10 x 30 Roof Prism Binoculars