Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Dielectric Coating, ED Glass, Fogproof, Phase Coating, Waterproof
Code: NI-BI-NM5842BL-16767
MPN: 16767
UPC: 018208167678
Product Info for Nikon M5 8x42mm Roof Prism Binoculars
The Nikon M5 8x42mm Roof Prism Binoculars was created in order to be the ideally suited product for anybody trying to find a high quality selection. These Binoculars from the professional product experts at Nikon are fashioned using long lasting and dependable resources, to be able to provide you with a product which will be effective for many years. For a very long time, Nikon has been making top of the range products, and the Nikon M5 8x42mm Roof Prism Binoculars is verification of their dedication to making certain you have the items you'll want to thrive in almost any circumstance. Here at Night-Optics, we make it our personal task to ensure you leave with the most suitable item for all your expectations, and the Nikon M5 8x42mm Roof Prism Binoculars is among the countless products which our company is proud to supply our clients. And since we won't charge for shipment on transactions of $49 or over, there may never be a more suitable moment to pick the remarkable Nikon M5 8x42mm Roof Prism Binoculars. For an amazing method to make sure you are working with some of the very best that the community offers, purchase the Nikon M5 8x42mm Roof Prism Binoculars.![]()
Some of the most exciting moments happen in the magical light of dawn and dusk. MONARCH M5 8x42 binoculars are built for these moments with 8x magnification power and the widest view in the series. Adjustable turn-and-slide eyecups with long eye relief make these the most comfortable MONARCH binoculars yet. Nikons renowned ED glass reduces chromatic aberration while the dielectric high-reflective multilayer prism coatings ensure superior light transmittance; resulting in brighter images and more natural colors. In addition, phase-corrected coatings are also applied to prism surfaces to increase image resolution. The result? Better, more clear and brighter optics to take your adventure to new heights.
Specifications for Nikon M5 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 19.5 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Linear: | 335 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.4 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Length: | 5.7 in |
| Weight: | 22.2 oz |
| Included Accessories: | ED Glass, Phase Coating, Waterproof, Fogproof, Dielectric Coating |
Features of Nikon M5 8 x 42 Roof Prism Binoculars
- Wide interpupillary range
- Fully multicoated technology, free of lead and arsenic
- Quick focusing
- Sophisticated rubber armored exterior design provides shock resistance and a firm comfortable grip
- Turn-and-slide rubber eyecups
- Flip-down objective lens covers
- Nikons legendary ED (Extra-low Dispersion) glass lenses
- Dielectric High Reflective Multilayer Prism Coating
- Phase-correction coated prisms
- Long eye relief, perfect for eyeglass wearers
- Waterproof (up to 1m/3.3ft for 10 minutes) and nitrogen-purged for fog-free performance
Package Contents:
- Nikon M5 8 x 42 Roof Prism Binoculars