Tap Tap to Zoom
Product Info for Nikon CF 4x10mm Roof Prism Binoculars
If you are looking for an amazing bargain on the Nikon CF 4x10mm Roof Prism Binoculars, then you have turned up at the right place. Made utilizing some of the most useful attainable components and engineering, these particular Binoculars from the product experts at Nikon will last an exceptionally long time. Nikon has been focused on delivering quality products for many years, and the Nikon CF 4x10mm Roof Prism Binoculars is the proof of that dedication to their client base. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal responsibility to make sure you leave with the perfect item for all of your expectations, and the Nikon CF 4x10mm Roof Prism Binoculars is one of the various items which we have been extremely pleased to provide our customers. Since you won't be billed for shipping on orders placed of $49 or higher, there's not ever really been an even better chance to buy the incredible Nikon CF 4x10mm Roof Prism Binoculars. For a fantastic way to make sure that you are functioning with some of the most effective equipment, purchase the Nikon CF 4x10mm Roof Prism Binoculars.![]()
Not much larger than a deck of cardsand about the same weightthese pocket-friendly binoculars are perfect for a night at the theater, museum or concert hall. Enjoy close-up views of actors and musicians, or appreciate the fine details of painting and sculptures. Multilayer coatings deliver a bright, clear view, and the slim, elegant design and stylish colors complement any style.
Specifications for Nikon CF 4x10mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Magnification: | 4 x |
| Objective Lens Diameter: | 10 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 13.7 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Angle: | 10 - 38.6 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Layer |
| Binoculars Focus System: | Central |
| Twilight Factor: | 20 |
| Close Focus: | 3.9 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 2 in |
| Weight: | 2.3 oz |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Width: | 3.7 in |
| Thickness: | 0.7 in |
Features of Nikon CF 4x10mm Roof Prism Binoculars
- The sleek, minimalist design and premium colors are equally at home in a formal opera house or a casual art museum
- Nikons multilayer coating is applied to the lenses and prisms, cutting through the glare and reflections that can occur in dim venues with bright stage lights
- A center hinge lets you quickly adjust for your eye spacing, and a large focus knob makes fine-tuning effortless. See details up close, toofocus on artwork and sculptures just 3.9 feet away
Package Contents:
- Nikon CF 4x10mm Roof Prism Binoculars
- Leather Case
- Neck Strap