Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black
Code: NI-BI-N1AZBA1-16811
MPN: 16811
UPC: 018208168118
Product Info for Nikon Action Zoom Binocular 10-22X50mm Porro Prism Binocular
Should you be searching for a great offer for the Nikon Action Zoom Binocular 10-22X50mm Porro Prism Binocular, then you've found yourself in the right spot. Manufactured using some of the most useful available substances and engineering, these Binoculars from the product professionals at Nikon will last you an unbelievably long time. Nikon has been developing top quality merchandise for a number of years, and the Nikon Action Zoom Binocular 10-22X50mm Porro Prism Binocular is their way of demonstrating how much they care. At Night-Optics, we make it our obligation to make sure you obtain the best product for your specifications, and presenting the Nikon Action Zoom Binocular 10-22X50mm Porro Prism Binocular is one thing that we're delighted to do. And since you will receive no cost on shipping and delivery on orders of $49 and up, there has practically never been a more rewarding opportunity to purchase the astounding Nikon Action Zoom Binocular 10-22X50mm Porro Prism Binocular. For a great way to make sure you are utilizing some of the greatest solutions available, choose the Nikon Action Zoom Binocular 10-22X50mm Porro Prism Binocular.![]()
Specifications for Nikon Action Zoom Binocular 10-22X50mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 - 22 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 8.6 mm |
| Exit Pupil: | 2.3 - 5 mm |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Central |
| Length: | 185 mm |
| Weight: | 940 g |
| Fabric/Material: | Aluminium Alloy |
| Magnification Type: | Variable |
| Width: | 200 mm |
Features of Nikon Action Zoom Binocular 10-22X50mm Porro Prism Binocular
- Ergonomic design for excellent handling and a secure grip
- Multilayer-coated lenses and large objective lens diameter for delivering bright, clear images
- Rubber armouring for shock resistance and a firm, comfortable grip
- Aluminium alloy body employed for enhanced durability
- Long eye relief design ensures a clear field of view, even for eyeglass wearers
Package Contents:
- Nikon Action Zoom Binocular 10-22X50mm Porro Prism Binocular