Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black
Code: NI-BI-N1ABA8-16805
MPN: 16805
UPC: 018208168057
Product Info for Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
If you're searching for a great offer for the Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular, then you have turned up at the absolute correct place. These Binoculars from the skilled product professionals at Nikon are fashioned working with dependable and reliable materials, to be able to provide you with a product that will be useful for a long time. Nikon has been committed to supplying high end products for a long time, and the Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular is the evidence of that persistence for their client platform. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you get the perfect product for all of your needs, and presenting the Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular is something that we're happy to do. And because we won't bill for shipping on orders placed of $49 or more, there could never be a significantly better time to pick the exceptional Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular. For a great way to make sure you are using some of the most useful products out there, purchase the Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular.![]()
Specifications for Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.3 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Angle: | 8 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Central |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 129 mm |
| Weight: | 27 oz |
| Fabric/Material: | Aluminium Alloy |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 193 mm |
Features of Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular
- Ergonomic design for excellent handling and a secure grip
- Multilayer-coated lenses and large objective lens diameter for delivering bright, clear images
- Rubber armouring for shock resistance and a firm, comfortable grip
- Aluminium alloy body employed for enhanced durability
- Long eye relief design ensures a clear field of view, even for eyeglass wearers
Package Contents:
- Nikon Action Binocular 8X42mm Porro Prism Binocular