Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black
Code: NI-BI-N1ABA10-16807
MPN: 16807
UPC: 018208168071
Product Info for Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular
If you're looking around for a fantastic deal for the Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular, then you have arrived at the right spot. Designed utilizing some of the most useful attainable substances and engineering, these special Binoculars through the product professionals at Nikon can last an exceptionally long time. Nikon has been generating high quality merchandise for a number of years, and the Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular is their way of showing you exactly how much they care. Here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure that you leave with the most suitable product for all your expectations, and the Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular is amongst the many products which our company is proud to offer our clients. And because we will not charge for delivery on purchases of $49 or over, there could never be a significantly better time to choose the extraordinary Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular. For a fantastic way to be sure that you are functioning with some of the finest equipment, choose the Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular.![]()
Specifications for Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 19.6 mm |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Central |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 193 mm |
| Weight: | 34.5 oz |
| Fabric/Material: | Aluminium Alloy |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 200 mm |
Features of Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular
- Ergonomic design for excellent handling and a secure grip
- Multilayer-coated lenses and large objective lens diameter for delivering bright, clear images
- Rubber armouring for shock resistance and a firm, comfortable grip
- Aluminium alloy body employed for enhanced durability
- Long eye relief design ensures a clear field of view, even for eyeglass wearers
Package Contents:
- Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular