Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black
Code: NI-BI-N1ABA13-16810
MPN: 16810
UPC: 018208168101
Product Info for Nikon Action Binocular 16X50mm Porro Prism Binocular
If you are shopping for a great price for the Nikon Action Binocular 16X50mm Porro Prism Binocular, then you have come to the right spot. These Binoculars through the professional product specialists at Nikon are designed by using dependable and reliable resources, in order to provide you with product which will be useful for quite some time. Nikon has been developing high-quality products for a very long time, and the Nikon Action Binocular 16X50mm Porro Prism Binocular is their particular approach to demonstrating exactly how much they are concerned. At Night-Optics, our obligation is to ensure you depart with the ideal item to meet your needs, and the Nikon Action Binocular 16X50mm Porro Prism Binocular is amongst the many products which we have been happy to have the capacity to provide our consumers. And because you will not be charged for delivering on purchases of $49 or higher, there's not ever been a more suitable time to select the extraordinary Nikon Action Binocular 16X50mm Porro Prism Binocular. For a great way to ensure that you are functioning with some of the best gear, purchase the Nikon Action Binocular 16X50mm Porro Prism Binocular.![]()
Specifications for Nikon Action Binocular 16X50mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 16 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.8 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 183 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Central |
| Interpupillary Distance: | 56 - 72 mm |
| Close Focus: | 23 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 7 in |
| Weight: | 36.7 oz, 36.2 oz |
| Fabric/Material: | Aluminium Alloy |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 7.7 in |
Features of Nikon Action Binocular 16X50mm Porro Prism Binocular
- Ergonomic design for excellent handling and a secure grip
- Multilayer-coated lenses and large objective lens diameter for delivering bright, clear images
- Rubber armouring for shock resistance and a firm, comfortable grip
- Aluminium alloy body employed for enhanced durability
- Long eye relief design ensures a clear field of view, even for eyeglass wearers
Package Contents:
- Nikon Action Binocular 16X50mm Porro Prism Binocular